STAVEBNICTVÍ V PROBLÉMECH

Nedostatek bytů v hlavním městě žene lidi za Prahu

STAVEBNICTVÍ V PROBLÉMECH
Nedostatek bytů v hlavním městě žene lidi za Prahu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Podle posledních čísel Českého statistického úřadu (ČSÚ) se může zdát, že se stavebnictví v Česku „odrazilo ode dna“. Stavební produkce totiž meziročně vzrostla o dvě procenta a meziroční nárůst dokončených bytů o 53,3 procent. Loňský rok byl ale podle ekonoma Martina Červenky z hlediska stavebnictví tak špatný, že aktuální čísla nejsou žádnou výhrou. Za zvláště špatnou považuje dlouhodobě situaci v Praze. Lidé si podle něj kvůli nedostatků bytů raději staví domy v dojezdové vzdálenosti hlavního města.

Stavební produkce se v březnu 2017 po očištění o vliv počtu pracovních dnů reálně meziročně vzrostla o 2,0 %. Vyplývá to z posledních údajů ČSÚ. Za růstem bylo především zvýšení produkce v pozemním i inženýrském stavitelství. Podle ekonoma a demografa Martina Červenky z webu Odhadne.me ale nelze čísla s loňským rokem srovnávat.

„V reakci na zveřejněné výsledky stavebnictví za březen 2017 budou jistě vydávány zprávy o tom, jak se konečně stavebnictví odrazilo ode dna. Možná však bude taktně zamlčeno, že rok 2016 byl po všech stránkách pro stavebnictví tak špatný, že jakýkoliv nárůst stavební výroby menší než desetiprocentní nelze považovat za uspokojivý,“ uvedl Červinka pro server Echo24.

S tím souhlasí i předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský. „Podle aktuálních čísel Českého statistického úřadu sice meziročně stavebnictví po očištění vzrostlo o dvě procenta, ale výsledek by mohl být daleko horší, pokud by plusové body nepřineslo pozemní stavitelství, které vzrostlo o více než šest procent,“ uvedl Kunovský.

Situace lze dobře ilustrovat na počtu bytů, jejichž stavba byla zahájena. Podle posledních čísel jejich počet v březnu 2017 meziročně vzrostl o 53,3 procent. Dalo by se tak zdánlivě hovořit o velkém nárůstů. V celé republice se přitom letos v březnu zahájilo jen 2555 bytů a markantní nárůst je tak způsobem tím, že loni ve stejném měsíci bylo zahájeno jen 1667 bytů.

Podle statistického úřadu je ale možné v každém případě hovořit o stoupajícím trendu. „Základna loňského roku zejména v oblasti inženýrského stavitelství byla v březnu skutečně nízko, takže meziroční nárůst stavební produkce byl snazší. Nicméně ze sezónně očištěných dat je vidět mírně stoupající trend,“ uvedla pro server Echo24 Petra Cuřínová z oddělení statistiky stavebnictví ČSÚ.

Byt jako nedostatkové zboží

Slabé stavebnictví vede k nedostatku bytů a to pak k růstu cen jak za jejich pronájem, tak za prodej. „Nových bytů je obecně nedostatek. Poptávka po nich výrazně převyšuje nabídku. Velkou část novostaveb navíc skupují investoři za účelem dalšího pronájmu. Platy Čechů aktuálně rostou mnohem pomaleji než ceny bytů. I z toho důvodu je rozdíl tak markantní a viditelný,“ vysvětlit pro server Echo24 výkonný ředitel realitní kanceláře Reality IQ Ondřej Mašín.

Situace je přitom různá v různých krajích. „Ceny nových bytů rostou oproti loňsku přibližně o 10 až 15 procent a děje se tak v závislosti na ekonomické síle jednotlivých regionů. Zatímco v Praze a Středočeském kraji se zvýšení cen pohybuje až kolem 20 procent, v Ústeckém nebo Karlovarském kraji je to o 5 až 10 procent,“ dodal Mašín.

Podle Červinky je ale situace nejhorší právě v hlavním městě, které by mělo být ekonomickým tahounem celé republiky. „Při pohledu na bytovou výstavbu však zůstává situace v Praze nadále celkem tragická. Pokud ovšem nechceme jako posun interpretovat 300% meziroční nárůst povolených bytů v bytových domech, protože v březnu 2016 bylo v Praze zahájeno 12 dvanáct bytů a dle posledních dat v březnu 2017 celých 40 čtyřicet,“ vysvětluje Červinka.

Ilustrační foto: Pexels

Přestože se trh s rezidenčním bydlením snaží, jak může, stále je podle Kunovského v počtu nových bytů hluboko za aktuální poptávkou. „Za celý loňský rok bylo v Praze zahájeno jen 1707 bytů, prodáno však bylo 6650. Meziročně šlo o pokles vydaných povolení o 56 procent. Čísla za první tři měsíce tohoto roku přitom ukazují, že se tempo nelepší ani letos,“ dodal Kunovský.

Stěhování za Prahu

„Celkem za první čtvrtletí bylo v Praze zahájeno 411 bytů v bytových domech, tedy prostou extrapolací na celý rok to při tomto „tempu“ znamená 1 600 zahájených či povolených bytů v bytových domech na celou Prahu,“ uvedl Červenka. Vedle bytů v bytových domech jsou ještě byty v rodinných domech, ti jsou ale z hlediska statistiky dlouhodobě stabilní.

Praha přitom v listopadu loňského roku schválila strategický plán města, který určuje, jak se bude metropole vyvíjet do roku 2030 a bytová kapacita je tam jasně stanovena. „Víme, že se do Prahy nastěhuje zhruba 100 tisíc nových obyvatel. To znamená, že je nezbytné každý rok postavit aspoň 5 tisíc nových bytů,“ uvedla tenkrát pro server Echo24 pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Řešením tak podle Červinky je, že si řada lidí místo bytu v hlavním městě pořídí rodinný dům v okolí Prahy. Ve Středočeském kraji bylo za první čtvrtletí 2017 povoleno celkem 944 rodinných domů, což je nejvyšší číslo za první čtvrtletí za posledních několik let. Loni bylo ve stejném období povoleno 750,“ dodal.

16. května 2017