Šel malíř chutě do světa a filmař po dně mořském
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Čarodějův učeň aka mistr mistrů
Zdejší film dal světu minimálně jednoho autora, jemuž se v dějinách média nelze vyhnout: je to Karel Zeman. Jeho poetika spojovala hraný a animovaný film, a přitom nebyla táž, vyvíjela se a proměňovala, takže Pan Potlouk se liší od Cesty do pravěku, ta od Barona Prášila, ten od Čarodějova učně a to vše od Vynálezu zkázy. Zemanovy filmy jsou hravé, důvtipně komponují záběry a snaží se „tvořit světy“. Třeba Bláznova kronika, fraška z třicetileté války, film prolíná s náladou rytin z oné posmutnělé doby. Proto je hezké, že takový autor má své vlastní muzeum, a proto je hezké, že to rozumí, co má být jeho prací: restaurovaná podoba verneovky o zničujícím vynálezu má souběžnou premiéru jednak na festivalu v Karlových Varech, jednak v České televizi, jednak v Turíně na výstavě Expo 2015 a jednak v newyorském Museum of the Moving Image.
Karel Zeman: Vynález zkázy. Vysílá ČT2 10. 7. od 20:00
Vojta Náprstek kouká, zírá, závidí
Některými projekty se Plzeň skutečně snaží dokázat, že je to město kultury, která by mohla a snad i měla zajímat celou Evropu. Teď třeba retrospektivní výstavou věnovanou dílu a životu svého rodáka Gottfrieda, neboli Bohumíra, Lindauera, který v roce 1874 odešel na Nový Zéland, kde vymaloval portréty původních maorských obyvatel (na výstavě jich je k vidění celkem 44). Ty jsou považovány za součást novozélandského národního kulturního dědictví a Lindauer v zemi patří mezi nejpopulárnější malíře koloniálního období. Ostatně proč by ne, udělal nezvyklý krok a vyplatil se mu: byl jedním z nemnoha malířů, kteří s evropským akademickým školením opustili starý kontinent a svůj talent i profesní dráhu rozvíjeli v docela neznámém prostředí. A nejen to, Lindauer se na Novém Zélandu samozřejmě usadil a měl zde rodinu – že by ekonomický uprchlík?
Gottfried Lindauer, plzeňský malíř novozélandských Maorů. Výstava Západočeské galerii v Plzni trvá do 20. 9. www.zpc-galerie.cz
Daj mi jajko, nasbíraj trnek a nadělaj kváska
Léto, prozářené slunkem a lokálním patriotismem, je ovšem plné folklorních festivalů, nejinak kousek za česko-saskou hranicí na mezinárodním folklorním festivalu Lužice. Koná se jednou za dva roky, a přestože chce být regionálním svátkem, tedy snaží se prezentovat taneční a pěvecká tělesa nejen srbské, ale i německé Lužice, poutavý je především výstupy zahraničních souborů. Přistoupíme-li totiž na tezi, že folklor nejlépe odráží to, jak se žilo kdysi a jak se kultury různily a křížily a vyvíjely, pak právě jejich střetávání a srovnávání dává téhle myšlence nějaký smysl. Aby to bylo srozumitelnější: když za sebou vystoupí francouzské dívky, afričtí mužové a mongolské děti, je to konečně ukázka, že lidé na celém světě jsou si podobní víc, než si svedou představit. Možná proto se taky podobají jejich pohádky a příběhy, jsme stejní.
Mezinárodní folklorní festival Lužice trvá do neděle 12. 7. www.folklorefestival-lausitz.de
Když jsi v tísni, tak mi, padre, písni
Měřeno nahodilým zkoumáním, bichle se nejvíc čtou v létě u vody anebo na Vánoce. Do mrazů daleko, takže na deky prostřené břehům na dohled se jako když najde třeba nedávná edice nakladatelství Torst. Totiž knížka pozoruhodné a dosud neznámé korespondence, tentokrát hned tří autorů, kteří se vymykali tuzemskému průměru víc, než ten obvykle snáší. A kteří pospolu v jedné knize pokrývají to nejlepší ze čtyřnožky české slovesné kultury v uplynulém století: v poezii, próze, překladu a kritice. Jde o vzájemná psaní Aloyse Skoumala, Jan Čepa a Františka Halase, přičemž jejich pojítkem je Skoumal. Z předložené korespondence plyne, že jeho činnost ve třicátých a čtyřicátých letech měla širší dopad, než je ten známý překladatelský. Znovu jak nad podobnými edicemi: schválně, jestli za sto let půjde vydávat takové knížky současných autorů.
Spiritus agens Aloys Skoumal (Korespondence Aloyse Skoumala s Janem Čepem a Františkem Halasem). Vydalo nakladatelství Torst roku 2015. 400 s. 444 Kč