Nad osudem Gülena. Erdogan jednal s Tillersonem o vydání duchovního
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek jednal s šéfem americké diplomacie Rexem Tillersonem o vydání duchovního Fethullaha Gülena, kterého Ankara obviňuje z odpovědnosti za loňský pokus o státní převrat. Podle agentury Reuters o tom informovala kancelář tureckého prezidenta, aniž upřesnila výsledek rozhovoru.
Jednání se týkalo i možností zastavení činnosti Gülenovy sítě v USA. O vydání duchovního usiluje Turecko od potlačeného červencového puče, ale vláda prezidenta Baracka Obamy se k tomu neměla.
O tom, že duchovní Gülen stál skutečně za pokusem o převrat, panují vážné pochybnosti například v Německu. Šéf německé rozvědky nedávno uvedl, že Turecko se německou stranu na různých úrovních snažilo přesvědčit o zapojení Gülenova hnutí do puče, ale zatím se mu to nepodařilo.
Erdogan a Tillerson projednali také možné společné kroky v boji proti teroristickým skupinám včetně Islámského státu (IS), působícího v Sýrii a v Iráku. Erdogan přitom zdůraznil význam spolupráce s „legitimními“ aktéry boje proti terorismu.
Jde o další ožehavé téma mezi oběma státy a týká se zapojení kurdských milic do bojů proti IS. Turecko jejich účast odmítá kvůli propojení milic s kurdskými separatisty na tureckém území. USA je naopak podporují a vyzbrojují jako aktivní spojence.
Tillerson se ve čtvrtek rovněž sešel se svým protějškem Mevlütem Çavuşogluem. Po schůzce novinářům řekl, že mezi USA a Tureckem nejsou žádné rozdíly, pokud jde o odhodlání bojovat s Islámským státem. Připustil ale, že se obě země liší v názorech na účast Kurdů v bojích proti islamistům v Sýrii.
„Diskutovali jsme o možnostech, které máme,“ řekl v této souvislosti americký ministr. „Abych byl upřímný, není to jednoduché, musíme učinit obtížná rozhodnutí,“ konstatoval.
Çavuşoglu prohlásil, že Tillerson akceptoval stanovisko Ankary, že není rozdíl mezi kurdskými milicemi YPG a Stranou kurdských pracujících (PKK). Tillerson se ale o takovém stanovisku nezmínil. Turecko, Evropská unie i Spojené státy považují PKK za teroristickou organizaci.