Bývalý policista Kadlec opět řídil. Policie ho ale musela pustit
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pražští policisté museli řešit další incident spojený s jejich bývalým kolegou Karlem Kadlecem. V úterý odpoledne totiž přijali oznámení o „podezřelém chování řidiče vozidla BMW“, přičemž se jednalo právě o Kadlece. Vzhledem k tomu, že tentokrát se Kadlecova jízda obešla bez nehody, však policistům nakonec nezbylo než nechat někdejšího kolegu odejít.
„Policisté zmíněného řidiče zastavili v Jugoslávské ulici a vyzvali ho, aby se podrobil orientační dechové zkoušce a následně testu na přítomnost OPL, čemuž muž vyhověl. Obě kontroly byly negativní a řidič se evidentně nedopustil žádného přestupku, tudíž policisté neměli zákonný důvod k jakémukoli dalšímu omezení osoby,“ vysvětlila mluvčí pražských policistů Andrea Zoulová.
Zdaleka se přitom nejedná o první případ, ve kterém figuruje bývalý policista Kadlec. Jen o několik dní dříve – minulý pátek – totiž museli policisté vyjíždět k dopravní nehodě na Praze 2, kde jistý řidič při manipulaci s vozem „poškodil hned několik zaparkovaných vozidel“. Řidičem byl přitom podle televizí Nova a Prima právě Karel Kadlec.
„Protože byl zjevně pod vlivem alkoholu nebo jiné omamné a psychotropní látky, vyzvali jej policisté k provedení orientační dechové zkoušky. Tu řidič odmítl, stejně jako lékařskou prohlídku spojenou s odběrem krve. Policisté tak jednání řidiče řádně zadokumentovali a provedli další nezbytné úkony. Bližším šetřením na místě zjistili, že došlo k poškození dvou zaparkovaných vozidel, kdy způsobenou škodu odhadli na cca 50 tisíc korun,“ uvedla k tomu v pátek Zoulová.
Nabízí se pochopitelně otázka, jak je možné, že policisté nechali Kadlece odejít. Mluvčí Zoulová k tomu uvádí, že policie nemá zákonné možnosti omezit na právech řidiče, o jehož vině nebylo pravomocně rozhodnuto – soud Kadlecovi letos v červnu nepravomocně udělil podmíněný osmiměsíční trest a zakázal mu také na dva a půl roku řídit za zavinění nehody pod vlivem alkoholu. Odvolací řízení je naplánováno na 7. září.
„Zadržení řidičského průkazu je v tomto ohledu administrativním úkonem, který je policista oprávněn (nikoli povinen) provést jako jedno z předběžných opatření přímo na místě policejní kontroly. Tohoto oprávnění policista využije v okamžiku, kdy se řidič prokazatelně dopustí protiprávního jednání a sledovaného účelu nelze dosáhnout jinak, kdy nutnou podmínkou je, aby řidič měl v době kontroly řidičský průkaz u sebe,“ vysvětluje Zoulová.
Škoda za dva miliony
Kadlec už v půlce dubna naboural v Šumavské a přilehlých ulicích na Vinohradech 29 aut. Když ho tehdy dostihli policisté, nejprve odmítl orientační dechovou zkoušku a nechtěl předložit řidičský průkaz. Souhlasil však s převozem na lékařské vyšetření spojené s odběrem krve, kde mu bylo podle policie zjištěno 1,31 promile alkoholu.
Škoda na havarovaných autech byla vyčíslena na více než dva miliony korun. Ministr vnitra Milan Chovanec nechal Kadlece kvůli dubnovému incidentu propustit ze služby.
Už ke konci loňského roku byl Kadlec kvůli jiné nehodě postaven mimo službu a odvolán z funkce na Policejní akademii. V březnu 2015 totiž podle obžaloby neubrzdil svůj jeep a narazil do auta, které před ním zastavilo kvůli chodcům na přechodu. Po nehodě navíc nacouval do auta asistenční služby, která na místo přijela.