Silné ostřelování nutí Ukrajince k ústupu. Rozhodují se, zda obětovat Severodoněck
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ruská armáda pravděpodobně našla způsob, jak postupovat v boji na Donbasu. Jak ukazuje situace ze Severodoněcka, zaměřila se na mnohem menší cíle, které silně ostřeluje tak dlouho, dokud ukrajinští vysílení obránci neustoupí. Pod palbou bylo v pátek 49 ukrajinských obcí a měst v oblasti. Kyjev kvůli tomu žádá zesílení dodávek zejména těžkých zbraní. Ukrajinci navíc musí podle vojenských stratégů zvážit, jestli obětují své cenné vojenské jednotky, nebo Severodoněck.
Velitel domobrany samozvané proruské republiky v Doněcku Eduard Basurin podle listu The Guardian řekl, že ruské síly změnily přístup a snaží se obklíčit menší počty vojáků na méně rozlehlém území, aby připravily ukrajinské jednotky o logistiku a posily. Chtějí se tak vyvarovat chyb z počátku války, kdy chaos a přehnaně velké cíle vedly k tomu, že Ukrajina dokázala ubránit Kyjev a další velká města.
Nová taktika je dobře vidět u města Severodoněck. Rusové toto průmyslové a těžařské město obklíčili a bombardují už dva dny v kuse. V ruské pasti uvízlo kolem 10 000 civilistů. „Ostřelování Severodoněcka exponenciálně roste,“ řekl Serhij Hajdaj, gubernátor ukrajinské Luhanské oblasti, kterou aktuálně z 95 % ovládají Rusové. Odhaduje také, že k útoku bylo zapojeno 10 000 ruských vojáků a asi 2 500 kusů vojenské techniky.
Pod těžkou palbou se v pátek podle listu The Kyiv Independent ocitlo 49 obcí a měst v Doněcké a Luhaňské oblasti. Ve stejný den se Rusové zmocnili menšího města Lyman, ve kterém sde nachází významný železniční uzel. Hlavním cílem Rusů však zůstává Severodoněck. Situace v nejvýchodnějším velkém městě v držení Ukrajinců se pro Kyjev stává čím dál víc riskantní. Ukrajinské síly zde soustředily několik brigád, které město mohou držet měsíce.
In the last 93 days, we have seen a constantly shifting operational environment, with both Ukrainian & Russian militaries experiencing tactical success and failures. This is very much the norm in warfare. Today, I explore the shifting tides of war in #Ukraine. 1/25 pic.twitter.com/zONiZnGR9D
— Mick Ryan, AM (@WarintheFuture) May 28, 2022
Rusové se je snaží ze severu a jihu odstřihnout od zásobovacích cest, o které se zřejmě budou svádět tvrdé boje. Pro Moskvu má město velkou cenu, obsazení většího sídla by znamenalo významné propagandistické vítězství. Při obraně městě a konfrontaci s ruským dělostřelectvem ale mohou Ukrajinci ztratit až příliš.
„Taktická a politická nutnost udržet Severodoněck je sporná,“ uvedl na twitteru vojenský stratég a generálmajor ve výslužbě Mick Ryan. „Síly, které by mohly být ztraceny v ruském obklíčení, jsou pro Ukrajinu příliš cenné, než aby je mohla obětovat. Ukrajinské vrchní velení bude muset brzy učinit těžké rozhodnutí o postoupení Severodoněcka a okolního území Rusku,“ dodal Ryan.
Prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že denně na Donbasu padne asi 50 až 100 ukrajinských vojáků. Mesíčně se tak může počet padlých vojáků vyšplhat na 3000. Pokud k tomu připočteme raněné, kterých může být až tři krát víc, než mrtvých, mohlo by to znamenat do budoucna pro 30 000 obránců Donbasu velký problém, ač po masové mobilizaci Ukrajiny se počty zvýšily.
Ukrajina volá po dalších dodávkách zbraní. Aktuálně například žádá raketomety dlouhého doletu M270. Ty by mohly dodat Spojené státy. Jejich rakety dokážou dostřelit do vzdálenosti až 165 km, britské kolem 80km. Obojí je mnohem vyspělejší než to, co má momentálně k dispozici ukrajinská armáda.