BLOG

Pravicový populismus? Kde ho mám najít?

BLOG
Pravicový populismus? Kde ho mám najít?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Přečetl jsem si tu zprávu ČTK pro jistotu dvakrát: „Brněnští hasiči museli v noci po 3:00 likvidovat požár tří osobních aut ve Francouzské ulici ve vyloučené lokalitě. Shořely Mercedes za milion korun, dále Renault a částečně Hyundai, celková škoda dosáhla 1,3 milionu.”

Byl jsem dlouho pryč a někdy mívám potíže s výrazivem. Prezident a ministr financí sice také, ale ti si to mohou dovolit. Zkoušel jsem si představit vyloučenou lokalitu, ale moc mi to nešlo. Je zřejmé, že jde o nějaké místo v Brně, ale kdo ho z Brna vyloučil, a proč?

To mi přišlo trochu slabé. Člověk by si myslel, že v demokracii všechny politické strany usilují o moc prostřednictvím apelů na občany. Paní expertka měla zřejmě na mysli specifický druh apelů útočících na nižší pudy voličů, tak jako třeba útoky proti imigrantům nebo snahu pořádně to osolit bohatým či zajistit bezpečnost státu prostřednictvím bouchačky v každé rodině. Jenže tyto apely slýcháme čím dál častěji od představitelů tradičních stran s dlouhým rodokmenem, kteří si zřejmě povšimli, že tudy vede cesta k volebnímu úspěchu. Populismus, jako korupce, je v politice všudypřítomný. Závisí na míře. A na vkusu.

Druhý problém je v tom, že na populismu není nic neodpáratelně pravicového. Současný populismus v Latinské Americe je naopak výrazně levicový. A prakticky všechny evropské „populistické“ strany mísí „pravicové“ prvky šovinismu, nacionalismu a kulturního konzervatismu s „levicovými“ prvky tržního ochranářství, korporativismu a sociálního rovnostářství. Tuto kombinaci nevynalezla ani Marine Le Pen ani Jaroslav Kaczynski. Stejné míchali svůj zhoubný koktejl Mussoliniho fašisté a Hiterovi národní socialisté.

Nebezpečné na tomto novém jevu, který ohrožuje politickou stabilitu a klidný spánek tradičních politických stran, tedy není ani to, že je populistický, ani to, že je pravicový, ale to, že považuje demokracii současně za cestu k moci i za překážku uskutečnění svých cílů. Neskrývá se nechutí k demokratickému procesu, který je pro něj v nejlepším případě nástrojem, ale nikoli hodnotou, a neustále hledá cestu, jak ho zjednodušit, obejít anebo přechytračit. Nejpádnějším důkazem pro toto tvrzení je skutečnost, že tyto strany, zaklínající se hlasem lidu, přímou demokracií a širokou lidovou účastí v praxi vesměs tíhnou k systému silného vůdce či vůdkyně. Odtud už je jen krůček k vládě silné ruky.

Populismus prostoupil dnešní politickou scénu do té míry, že samotný jeho pojem ztrácí valnou část svého významu. Strany, o kterých je tu řeč, je proto přesnější označovat jako antisystémové. Nebezpečí nespočívá ani v jejich populismu ani v jejich pravicovosti, ale v tom, že zatím co slibují lepší demokracii, snaží se ve skutečnosti rozložit systém, který ji umožňuje.

Diskuze

Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.

11. března 2017