Dvojí kvalita potravin: Fico hrozí bojkotem potravinářských koncernů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Slovenský premiér Robert Fico v úterý pohrozil bojkotem potravinářských koncernů, které dodávají na trhy východní části Evropské unie méně kvalitní potraviny než na trhy v západní Evropě. Podle slovenských médií premiér kritizoval pomalé konání Evropské komise při řešení tohoto problému.
Podle Fica nelze nižší kvalitu potravin ve východních členských zemích EU déle tolerovat. „Toto téma začíná přerůstat v mimořádné politické téma, stává se z něj obrovský skandál,“ citovala slovenského premiéra agentura DPA.
„Pokud to (Evropská komise) řešit nebude, za vládu Slovenské republiky oznamuji, že jsme připraveni učinit dočasná jednostranná opatření,“ řekl podle serveru Aktuality.sk premiér. Dodal, že je připraven prodej takových výrobků omezit.
„Není normální, aby bylo v německém lančmítu vepřové maso a v tom českém a slovenském jen nějaký separát z kuřete,“ prohlásil Fico na tiskové konferenci, na kterou si pro ilustraci přinesl trojici výrobků zakoupených v Bratislavě a v Hainburgu v sousedním Rakousku.
Fico připustil, že trestáním zahraničních firem by Slovensko porušilo unijní pravidla hospodářské soutěže na jednotném trhu. Pokud však podle něj Evropská komise nebude rozhodněji postupovat proti různým standardům kvality, bude Slovensko k takovým opatřením donuceno. „Umíme například na šest měsíců zakázat dodávky těchto výrobků do zařízení veřejného stravování,“ varoval premiér.
Koordinovat postup v této věci chtějí šéfové vlád zemí visegrádské skupiny (V4; ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) ve středu v Budapešti. Český ministr zemědělství Marian Jurečka po pondělním jednání v Bruselu se svými resortními kolegy z unijních zemí prohlásil, že ministři členských zemí už existenci problému dvojí kvality potravin uznávají.
V případě, že nezabere tlak v podobě sankcí, může podle Fica visegrádská čtyřka přistoupit k občanské iniciativě. „Je možné například vypsat referendum. Pokud se vybere milion podpisů, komisi to přinutí konat hned. V prostoru V4, kde je 65 milionů lidí, to bude hračka,“ naznačil slovenský ministerský předseda podle serveru Aktuality.sk.
Evropská komise podle Fica jen sbírá vzorky a informace a zřizuje nefunkční pracovní skupiny s tím, že se tématu bude věnovat na podzim. „Pro mě je to vážný politický problém. Dělají si z nás legraci. Nemohu akceptovat, aby se z občanů Slovenska dělali občané druhé kategorie,“ dodal slovenský premiér.