Na Západním břehu zabil palestinský útočník tři policisty
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Tři Izraelce v úterý zabil a jednoho zranil palestinský střelec v židovské osadě na Západním břehu Jordánu, oznámil izraelský armádní rozhlas. Sedmatřicetiletý útočník byl při akci podle policie zabit. Premiér Benjamin Netanjahu útok připsal „systematickému podněcování“ k násilí ze strany palestinského vedení. Ujistil, že dům útočníkovy rodiny bude stržen.
Palestinec ráno pronikl ve skupině dělníků k zadnímu vstupu do osady Har Adar nedaleko Jeruzaléma. Izraelské hlídce se zdál podezřelý, takže ho zastavila. Muž zpod košile vytáhl zbraň a začal střílet. Policisté palbu opětovali a zabili ho. Policejní mluvčí označila incident za teroristický útok. Zraněný policista je podle zdravotníků v kritickém stavu. Mezi mrtvými jsou dva bezpečnostní strážci a jeden člen pohraniční policie.
Podle izraelského tisku střelec pocházel z vesnice Bajt Súrík, která leží na Západním břehu Jordánu, a měl povolení k práci v židovských osadách.
Izraelská kontrarozvědka zjistila, že útočník Nimr Ahmad Džamál je otcem čtyř dětí a podle všeho měl vážné rodinné problémy vztahující se k rodinnému násilí. Jeho žena uprchla před několika týdny do Jordánska a děti nechala u něho.
Netanjahu prohlásil, že „útok je kromě jiného výsledkem systematického podněcování ze strany palestinské samosprávy a dalších“. Očekává, že předseda samosprávy Mahmúd Abbás útok odsoudí a nebude se pokoušet jej omluvit. „I když se stále vyšetřuje, několik věcí je jistých už nyní: Teroristův dům bude stržen, armáda už jeho vesnici obklíčila. Pracovní povolení pro Izrael budou zrušena pro všechny členy útočníkovy širší rodiny,“ řekl premiér. Podle policie Džamál v Har Adaru několik let pracoval. Majitelé pracovních povolení jsou podle izraelského tisku pachateli podobných útoků jen zřídka.
Násilnosti, při nichž Palestinci na Izraelce útočí noži, střelnými zbraněmi nebo automobily, začaly v září 2015. Zahynulo při nich na izraelské straně téměř 50 osob, na palestinské 260. Většina zabitých Palestinců byli útočníci. Naposledy v polovině srpna zaútočil na Západním břehu mladý Palestinec nožem na izraelské pohraničníky. Jeden z Izraelců byl zraněn, útočník byl zabit.
Incidenty vyprovokovaly pokusy některých židů modlit se na Chrámové hoře v Jeruzalémě, což bezpečnostní předpisy nedovolují. Židé tam sice mohou chodit, ale nikoli se modlit, i když je to podle tradice místo, kde stával židovský chrám.
Mluvčí palestinského radikálního hnutí Hamas k úternímu incidentu prohlásil, že „teroristický útok v oblasti Jeruzaléma je novou kapitolou v intifádě Al-Kuds, jež dokazuje, že jakékoli snahy o judaizaci nic nezmění na tom, že Jeruzalém je arabské a islámské město“, přičemž použil arabský název pro Jeruzalém. Intifáda je označení pro lidové povstání.
Útok odsoudil také koordinátor OSN pro blízkovýchodní proces Nikolaj Mladenov. „Je ohavné, že Hamas a další takové útoky oslavují. Poškozuje to možnost zajistit mírovou budoucnost Palestincům a Izraelcům,“ řekl. Britský velvyslanec v Izraeli David Quarrey řekl, že pro terorismus neexistuje žádná omluva.