reakce na vyšetřovací komisi

Porobený Ištvan promluvil: Ve zprávě chybí zásadní údaje

reakce na vyšetřovací komisi
Porobený Ištvan promluvil: Ve zprávě chybí zásadní údaje

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ve zprávě sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie chybí zásadní informace o výpovědích svědků a důkazech. Uvedl to ve čtvrtek ve vysílání ČRo – Radiožurnálu olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Bez zmíněných informací je podle něj zpráva „sterilní“ a každý si ji může vykládat, jak chce. Komise se také podle něj snažila očernit státní zástupce. Komise ve zprávě konstatovala, že cílem reorganizace nebylo omezení činnosti policie, a vyzvala vládu, aby zvážila případná opatření ohledně olomouckého vrchního státního zastupitelství.

V dnes zveřejněné zprávě oznámila sněmovní komise po více než půlročním vyšetřování, že cílem loňské reorganizace policie nebylo odstranit bývalého ředitele protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu, omezit činnost policejních útvarů či zabránit vyšetřování kauz.

Nejvyšší státní zástupce Zeman žádné zemětřesení nechystá
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nechystá výměnu podřízených kvůli zprávě sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie. Vzkázal to ve čtvrtek večer prostřednictvím svého mluvčího.

„Překvapilo mě, že nejpodstatnější faktická zjištění se sestávají na pěti stranách (zprávy komise),“ řekl Ištvan. „Pokud jsme slyšeli, že komise shromáždila 4000 stran textu, výpovědí, důkazů, pak to, co je ve zprávě uvedeno, je jen malinká výseč toho, co jsem očekával, že ve zprávě bude,“ doplnil.

Státní zástupci či policisté podle Ištvana musí vždy ve zprávách z vyšetřování uvádět, co svědci řekli či neřekli, jaké důkazy byly předloženy nebo co který důkaz prokazuje. Ve zprávě sněmovní komise ale takový výčet chybí. „Tady vůbec nezjistíte, co jednotliví svědci povídali, co bylo obsahem listinných důkazů. Čili na základě těchto informací si tu zprávu potom může vykládat každý, jak chce,“ uvedl.

Komise také podle Ištvana věnovala příliš velký prostor činnosti státních zástupců. „Skoro bych řekl, že více než samotné policejní reorganizaci. Pan předseda komise (Pavel) Blažek činnost státního zastupitelství, když ještě ani nebyly provedeny všechny důkazy, hodnotil stále jako nezákonnou. My jsme namítali, že takový postoj zavání podjatostí a řada z těchto údajných nezákonností byla vyvrácena,“ prohlásil.

Nakonec podle Ištvana komise ve své zprávě neuvedla k činnosti státních zástupců nic nového. „Působí to, jako kdyby tady byla snaha najít za každou cenu v činnosti Vrchního státního zastupitelství v Olomouci něco, co by mělo být nezákonné,“ dodal.

Vláda se má zabývat situací na olomouckém vrchním zastupitelství
Sněmovna vyzvala vládu, aby zvážila případná opatření v souvislosti s činností olomouckého vrchního státního zastupitelství (VSZ). Vláda by měla posoudit, zda postačuje kárná žaloba, kterou podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, nebo zda nejsou potřeba další opatření, včetně personálních změn. Vyplývá to ze závěru sněmovní komise ke sporné reformě policie, který dnes poslanci schválili.

Kárné žalobě čelí náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár kvůli tomu, že loni v červnu informoval média o výslechu policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho. Veřejnost se o jejich předvolání k podání vysvětlení v souvislosti se spornou policejní reorganizací dozvěděla dříve než policejní funkcionáři.

Olomoucké vrchní státní zastupitelství samo prověřuje reorganizaci policie. Ištvan loni předal sněmovní vyšetřovací komisi čtyřicetistránkový dokument vypracovaný k reorganizaci policie bývalým šéfem policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Šlachtou, který na protest proti reformě odešel od policie.

Člen sněmovní komise Daniel Korte (TOP 09) dnes označil Šlachtův dokument za snůšku hospodských drbů. Kroky olomouckého zastupitelství označil Korte za nestandardní.

,