Clintonová a Trump nasadili stejnou strategii – nemluví s novináři
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Do voleb zbývá jen pár dní a oba kandidáti na amerického prezidenta se vyhýbají novinářům. Jeden kvůli aféře s e-maily, druhý kvůli skandálu s výroky o ženách. Jak zjistil server CNN, Hillary Clintonová a Donald Trump nemluvili s celostátními zpravodajskými médii již dlouhé týdny. Omezují se pouze na vystoupení u spřízněných médií a zábavních show.
Donald Trump naposledy uspořádal tiskovou konferenci v červenci, Hillary Clintonová naposledy poskytla televizní rozhovor v září. Na první pohled to není znát, jelikož noviny i televize plní záběry z předvolebních sjezdů stran, ze společných televizních debat či z různých projevů. Pravdou však je, že se oba vyhýbají přímé konfrontaci s novináři a reportéry.
Tak těsně před volbami si ani jeden nemůže dovolit přešlap, zvlášť to platí o Trumpovi, kterého už nedomyšlené výroky nejednou uvedly do problémů. „V Trumpově případě je to zcela pochopitelné,“ řekl David Axelrod, politický komentátor, který kdysi pracoval pro prezidentskou kampaň Baracka Obamy. „Jeho tým se ho snaží usměrnit a přimět ho, aby se držel scénáře, což mu při rozhovorech nikdy nešlo,“ řekl Axelrod. A opravdu, podle komentátorů projevuje Trump v posledních dnech před volbami neobvyklou disciplínu.
Clintonová má naopak jiný důvod, proč se rozhovorům s novináři vyhýbá. Jde o její největší slabinu – uniklé e-maily. Kauza se znovu probudila minulý týden, když ředitel FBI oznámil, že budou znovu vyšetřovat její aféru s používáním soukromé e-mailové schránky. Demokratická kandidátka si tak jistě nepřeje před volbami odpovídat na nepříjemné otázky novinářů a spíše chce kauzu smést ze stolu.
Oba se však nevyhýbali v minulých měsících médiím úplně, pouze těm zpravodajským. Zvlášť si podle CNN dávají pozor na celostátní zpravodajské televize. Ochotně však vystupují v různých talkshow nebo si povídají se spřátelenými médii či celebritami, které se nebudou ptát na nepříjemná témata.
Clintonová například vystoupila v několika zábavních pořadech, talkshow nebo poskytla rozhovor pro časopis People. Místo celostátních médií se zaměřila na spřízněná lokální rádia, která jí dala prostor mluvit o policejní brutalitě, volební účasti, reformě imigrace, Trumpově skandálu se ženami – jednoduše o tématech, kde se cítí jistě. Trump zase například upřednostňoval televizi Fox News, která je republikánům tradičně nakloněná.
Dlouhé mlčení
Jejich averze vůči zpravodajským novinářům však trvá déle. Donald Trump podle CNN naposledy uspořádal tiskovou konferenci pro novináře 27. července. Hned pak Clintonové vyčetl, že s novináři na rozdíl od něj nemluví. Demokratická kandidátka tak proto několikrát pozvala novináře na palubu svého letadla a uspořádala několik skromných setkání s vybranými žurnalisty. Naposledy však s celostátní televizí mluvila 12. září, když s CNN telefonicky mluvila o svém zdraví. Bylo to den po jejím kolapsu na pietě k 11. září.
Vztah republikánského Trumpa s médii je však problematický i proto, že se o novinářích dlouhodobě negativně vyjadřuje. „Trump urážel a hanil tisk od počátku své kandidatury. Jeho nesouhlas s médii se stal středobodem jeho kampaně. Často označoval tisk za nečestný a za spodinu. Zpravodajské organizace a novináři se mnohdy stávali terčem Trumpovy kritiky,“ uvedl nezávislý Výbor pro ochranu novinářů (CPJ). Trump například zesměšňoval tělesně postiženého novináře listu The New York Times nebo označil zpravodaje stanice ABC News za odporného. Řada amerických novinářů proto na soukromých účtech na sociálních sítích vyjádřila nesouhlas s Trumpem.