Testy mohou poslat do karantén i tisíce negativních. Konfirmaci PCR nechá vláda na lidech
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nová vláda pokračuje ve strategii ponechávat více odpovědnosti v rukou lidí, možná však i z pragmatických důvodů. Izolace a karantény budou končit už po pěti dnech, vstupovat do nich budou lidé bez nutnosti testu PCR. Ten si mají případně vyžádat až u praktika, pokud na sobě pocítí příznaky. Někteří odborníci či zástupci laboratoří po povinných konfirmačních testech volají. Je však otázka, zda by měl takový postup smysl, podle některých odhadů totiž počty pozitivních výrazně překročí možné kapacity testování.
Ve firmách se má začít od 17. ledna intenzivněji testovat. Dvakrát týdně mají všichni zaměstnanci bez ohledu na očkování či prodělání nákazy podstupovat antigenními samotesty. V případě pozitivity půjdou na pět dní do karantény. Znamená to tedy také to, že nebudou v rámci systému ON braní jako imunizovaní na příštích 180 dnů. To lze jedině v případě konfirmace přesnějším testem PCR. Tento režim by měl fungovat dva až tři týdny. Důvodem je šíření nakažlivější varianty omikron, při kterém hrozí, že bude v jednu chvíli v izolaci či karanténě velké množství lidí, což by mohlo ohrozit fungování společnosti.
Nyní konfirmace metodou PCR povinná je. Stojí za tím také fakt, že se v případě antigenních testů objevuje poměrně vysoká pravděpodobnost falešně pozitivního výsledku. To se opakovaně ukazuje například při testování na školách, kde už i z tak nízkých záchytů často velkou část pozitivních výsledků následně přesnější PCR testy vyvrátí. Podle odborníků tak mohou končit v karanténách i tisíce ve skutečnosti negativních zaměstnanců. Ti si mohou případně karanténu zkrátit tím, že PCR test podstoupí dobrovolně. Neočkovaní si za něj musí zaplatit, očkovaní jich budou mít pět měsíčně hrazených ze zdravotního pojištění.
Jenže jak ukazuje zkušenost ze zahraničí, nová varianta omikron může poslat do karantén dosud nevídané množství lidí. Vlna epidemie by se však měla zemí „prohnat“ také výrazně rychleji a způsobovat mírnější průběh nákazy. I přes mírné příznaky však pozitivně testovaní budou muset do karantén a otázkou je, zda by vůbec bylo možné konfirmaci PCR testy u všech provést.
Podle odhadů totiž může na vrcholu vlny omikron denně nakazit až 200 tisíc lidí. Vyplývá to z odhadů výrobce testů Diana Biotechnologies, který spolupracuje s laboratořemi pokrývajícími zhruba pětinu všech denně prováděných testů. Podle odhadu z dat laboratoří už v Česku nová varianta tvoří polovinu zachycených případů, podle Státního zdravotního ústavu zatím 35 %. Odhady se však shodují na tom, že v příštích dnech omikron zcela převládne, jak predikoval SZÚ i Ústav zdravotnických informací a statistiky. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) minulý týden uvedl, že vlna bude vrcholit na přelomu ledna a února.
„Průměrný podíl varianty omikron ve sledovaných laboratořích dosáhl k 4. lednu padesáti procent, což znamená až 5000 případů omikronu za den v celé ČR. Nevidíme už ani jednu laboratoř s podílem omikronu pod 20 procent, a naopak v Praze některé dosahují až 75 procent,“ uvedl vědecký ředitel DIANA Biotechnologies Václav Navrátil.
Počet nových případů se podle něj zdvojnásobí zhruba za dva a půl dne. „Dle aktuálních dat předpokládáme, že pokud se nic nezmění, tak tato vlna může dosáhnout maxima již kolem 25. ledna, kdy by denní počty nových případů mohly dosahovat až 200 000 denně,“ dodal. Předpokládá ale, že při současné denní kapacitě testů nebudou všichni nově nakažení pozitivně otestovaní, přibude tak zřejmě kolem 50 000 pozitivních za den.
Pravidla karantén, která mají platit v návaznosti na povinné testování pracovníků od 17. ledna, se ještě pro některé profese upraví. Úpravy by se měly týkat zdravotnictví, sociálních služeb, školství a části klíčové infrastruktury. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) návrhy v pátek projedná s odborníky či zástupci odborů a zaměstnavatelů, příští týden by je měla schválit vláda. Až poté je chce představit veřejnosti.