Severočeské doly přerušily kvůli aktivistům těžbu, počítají škodu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Severočeské doly přerušily kvůli aktivistům, kteří pronikli do lomu Bílina, těžbu. V dalších dnech vyčíslí škodu a představenstvo rozhodne o dalším postupu, řekl ČTK mluvčí společnosti Lukáš Kopecký. Asi 140 účastníků prvního českého klima kempu vniklo do lomu krátce poté, co ukončili klidný pochod k lomu ČSA.
„Byli jsme nuceni zastavit veškerý provoz, další kroky budou následovat. Samozřejmě nám vzniká škoda, kterou musíme vyčíslit a představenstvo příští týden rozhodne, jak bude postupovat dál,“ řekl Kopecký. Těžbu společnost přerušila krátce po 14:00 a ještě v 18:15 v lomu byli jak aktivisté, tak policisté.
Jak vysoká škoda může být, ani to, zda ji Severočeské doly budou vymáhat po aktivistech, nechtěl Kopecký předjímat. Na lomu Bílina se za běžných okolností pracuje nonstop. Přerušení provozu bylo podle Kopeckého nevyhnutelné. „Podle báňských předpisů v okamžiku, kdy vniknou nepovolané osoby do provozu, musíme zastavit veškerou těžbu. V hornickém provozu panují vysoce přísné bezpečnostní předpisy. A tyto osoby tyto předpisy neznají. Riskují to, že může dojít k újmě na zdraví nebo na životě,“ dodal Kopecký.
Podle původních informací policie do lomu vniklo 70 lidí, později policie počet upřesnila na 140. Na hraně lomu jsou policejní autobusy, které zajištěné aktivisty budou převážet na policejní služebny.
Krátce po dopoledním pochodu, kde na hraně lomu ČSA aktivisté udělali živý řetěz značící hranici limitů, nasedli do autobusů a přesunuli se do Braňan. Několik desítek jich vběhlo do lomu Bílina. „Pomalu se blížíme až na dno jámy. Je pro nás důležité, že jsme na místě, kde vláda limity těžby prolomila,“ řekl ČTK jeden z nich Mikuláš Černík. Oblečeni byli v malířských overalech s červenými čárami na rukávech, které mají podle nich symbolizovat červenou hranici těžebních limitů.
Další aktivisté zamířili k elektrárně v Ledvicích u Teplic. Do areálu se ale dostat nepokusili, jen rozvinuli transparent.
Akce navázaly na dopolední pochod za zachování limitů těžby, kterého se u Horního Jiřetína zúčastnily víc než dvě stovky lidí. Smyslem akce je upozornit na změny klimatu a její důsledky, řekli ČTK organizátoři.
Územní ekologické limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách stanovilo usnesení vlády premiéra Petra Pitharta v roce 1991. Limity zaručily městům a obcím, pod nimiž leží uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány, a jako těžbou nepřekročitelné linie měly chránit zbytky přírody i dopravní a technické infrastruktury severočeské hnědouhelné pánve.
Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) v říjnu 2015 rozhodl, že se posunou limity těžby na dole Bílina, a naopak u lomu ČSA, který sousedí s Horním Jiřetínem, zůstanou zachovány.