KOMENTÁŘ Jiřího Peňáse

Putin je mrtvý, ale vzal to za něj dvojník

KOMENTÁŘ Jiřího Peňáse
Putin je mrtvý, ale vzal to za něj dvojník

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Putin je možná už měsíce po smrti a na veřejnosti za něj možná vystupuje dvojník. Ten je však ještě horší než ten Putin, kterého měl nahradit. Podle médií o tom „spekulují zdroje z britské tajné služby MI6“, což je zajímavé vyjádření, které asi může znamenat leccos, možná, nejspíš, že zdroje mají smysl pro humor a ve skříni dobrou whisky. A pak taky, že se píší různé věci, třeba aby řeč nestála.

Je pravda, že se o tom už nějakou dobu mluví a snášejí se indicie, že Putin vypadá nějak divně a že se chová jinak, než se choval před lety, kdy byl ještě skoro sympatický a se západními státníky se plácal po ramenou a půjčoval si od nich chaty na dovolenou, kam jezdil s tou superohebnou gymnastkou, co mu teď utekla do Švýcarska nebo kam.

A když tedy ne úplně sympatický, tak byl aspoň takový, že to na Rusa docela ušlo. Pak se něco stalo, už to nebyl ten trapně neohrabaný, ale tak nějak přijatelný Putin, najednou to byla a je taková zákeřná, potichu syčící zmije, ze které jde strach, a přitom nejspíš i nějaká hypnotická síla, jež nutí prezidenta Francie a teď i spolkového kancléře, aby mu pořád volali a poslouchali v telefonu, jak na ně sípá nadávky – a oni celí zkoprnělí poslouchají a v úklonu přikyvují a pak dlouho hledí do zdi a třesou se po celém těle.

Takže se hledá vysvětlení, co se to stalo, k čemu tam asi došlo, a samozřejmě se logicky nabízí řešení, že to není on, ten starý Putin, který byl sice kágébák, ale dlouho říkal, že hlavní je byznys a že staré časy studené války skončily, za což on ručí, protože přece není blázen. Pak se něco změnilo a hledá se vysvětlení, co. Přirozeně se nabízí vysvětlení, že ho vyměnili, jenže se neví, kdy a kdo.

Pro Západ by asi bylo nejlepší, kdyby ho vyměnili už před únorem 2022, což by vysvětlovalo, že ten Putin, který napadl Ukrajinu, je už jiný Putin, a ne ten, se kterým jim bylo docela fajn. Dobrácký, tedy aspoň přibližně, na – opět to nutno zopakovat – na Rusa se slušně se chovající Putin zmizel někdy na přelomu roku a nahradil ho Putin zlý, Putin ťomnyj i groznyj, který dokonce hrozí, že začne jadernou válku, a občas to dokonce vypadá, že by to mohl udělat.

Ano, je stále patrnější, že se někdy koncem minulého roku, možná už dříve, opravdu mohlo něco takového stát, neboť jak známo, Putin se dost pronikavě fyzicky změnil: celý se nějak nafoukl, tváře se mu naduly, natekl v obličeji, jako by ho popíchaly včely. To se sice vysvětlovalo botoxem a dávalo do souvislosti se zmizením Ally Pugačovové, která mu nechala zásoby, ale v každém případě je fakt, že se prostě objevil nový Putin.

Speciální oddělení nejen MI6 vyhodnocující změny v Putinově obličeji si rovněž všimly změny barvy, která přešla z popelavé žluti do nepřirozeně červené, což může být změnou tlaku, zaraženými větry nebo také speciálním kremelským barvivem, tzv. krasivym pudrom, který se v Rusku používá jako barvivo válečné. Nějakou dobu přitom trvalo, než se zjev úplně upravil a fyzicky srovnal. Proto taky nějakou dobu k sobě nikoho nepustil na padesát metrů a do Kremlu se navozily nejdelší stoly na světě. Pak trochu přece jen plastiky splaskly a svět si zvykl na nového Putina, jenž v tu chvíli přepadl sousední zemi.

Svedlo se to na starého Putina, přitom ten třeba za nic nemohl a teď je buď někde zakopán u kremelské zdi, nebo na něm v nějaké laboratoři zkoušejí nepodmíněné reflexy, což se je běžná praxe sovětské psychiatrie. Pokud náhodou přežije, bude se podobat Pavlovovým psům a v nejlepším případě skončí někde na prašné cestě širé Rusi, jak si líže kulky, které mu stejně kvůli vědeckým výzkumům ušmikli. Taková je v té zemi suďba čelavěka. Kak sabaki.