Turecko a Evropa

EU je fašistická, přehodnotíme s ní vztahy, vzkázal Erdogan

Turecko a Evropa
EU je fašistická, přehodnotíme s ní vztahy, vzkázal Erdogan

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterý ohlásil, že přehodnotí vztahy své země s Evropskou unií po dubnovém tureckém referendu o posílení pravomocí hlavy státu. Současná Evropa je podle jeho slov „fašistická a krutá“ jako v období před druhou světovou válkou, uvedla agentura Reuters.

Erdogan prohlásil, že Turecko se již nemůže nechat vydírat hrozbou přerušení přístupových rozhovorů s EU a migrační dohodou, v níž se Ankara zavázala de facto za několikamiliardovou úplatu zamezit toku přistěhovalců z Asie do Evropy. „Toto období skončilo,“ upozornil turecký prezident.

Řekl, že bude o vztazích s EU jednat po referendu plánovaného na 16. dubna, a naznačil, že od tohoto hlasování čeká přijetí ústavních změn směřujících k posílení jeho prezidentských pravomocí. Podle Erdogana po hlasování vznikne „velmi rozdílné Turecko“.

Erdogan prohlásil, že Turecko se již nemůže nechat vydírat hrozbou přerušení přístupových rozhovorů s EU a migrační dohodou, v níž se Ankara zavázala de facto za několikamiliardovou úplatu zamezit toku přistěhovalců z Asie do Evropy - FOTO: Shutterstock

Nejvyšší turecký představitel také vyzval představitele EU, aby se starali o sebe a nevměšovali se do toho, že v Turecku stále platí výjimečný stav. Ten byl zaveden po pokusu o převrat z července loňského roku.

Poté následovaly čistky na všech úrovních státní správy a i v soukromém sektoru, což se projevilo mimo jiné tvrdými zásahy proti médiím. Desetitisíce lidí přišly o práci nebo skončily ve vězení. Tisíce Turků od té doby požádalo o azyl v EU, a to zejména v Německu.

,

21. března 2017