„Nepěkná vizitka, jak vznikají zákony.“ Novela může napůl vystrnadit Google z Česka
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Novela autorského zákona, která prošla parlamentem, má našlápnuto k tomu, aby vyhnala technologické giganty jako Google, Facebook nebo Twitter z českého mediálního trhu. Firmy by podle ní totiž musely uzavřít smlouvy se všemi vydavateli, aby mohly jejich obsah dál komerčně využívat. Google už pohrozil, že některé své služby v České republice vypne. Podle některých nijak nečekaný krok, zaštiťovatel nové legislativy, ministerstvo kultury, nicméně zákon měnit nehodlá.
Novela autorského zákona je komplexní, nejkontroverznější je nicméně právě povinnost technologických společností za úplatu uzavírat smlouvy se všemi vydavateli, jejichž obsah chtějí dále šířit. Mluvčí Google Alžběta Houzarová uvedla, že novela v přijaté podobě představuje „tak nepřiměřené finanční a provozní riziko“, že Google přestane v Česku zobrazovat náhledy zpravodajského obsahu a uzavře program News Showcase.
Podle šéfredaktora technologického serveru Lupa.cz Davida Slížka není reakce Googlu ničím překvapivým. „Google podobné věci dělal v jiných státech dlouhou dobu. Ve Španělsku vypnul platformu Google News úplně a trvalo to několik let, než se se státem dohodnul. Tady to říkal už před schvalováním v Senátu. Celá myšlenka licenčních poplatků za obsah, který je ve výsledcích vyhledávání, je nesmyslná a nic neřeší,“ hodnotí.
Nebojí se však, že by firma mohla zajít ještě dál a vypnout i své další služby. „K dalšímu omezení služeb není důvod a není to jak odůvodnit. Tady to zdůvodnění Google ale má a používá ho i jako tlak v rámci vyjednávání. Bude teď na ministerstvu kultury, jestli se nechá přimět k nějaké novelizaci,“ myslí si Slížek.
Je to rozhodnutí Googlu, říká ministerstvo
To však resort kultury neplánuje, třebaže ministr Martin Baxa uvedl, že v některých paragrafech může dojít ke změnám. „Avizované rozhodnutí omezit některé služby je obchodním rozhodnutím společnosti Google, novela žádnou takovou povinnost digitálním platformám neukládá a ministerstvu nepřísluší takové rozhodnutí dále komentovat. Případné změny právní úpravy, zmíněné panem ministrem během projednávání, se týkaly jiných částí přijaté novely, nikoliv oblasti týkající se licencování vydavatelského obsahu digitálním platformám,“ sdělila redakci mluvčí ministerstva Jana Zechmeisterová.
„Pro mě je to paradoxní situace toho, že se protlačí nějaký zákon a hned se ví, že se bude měnit. Je to pro mě nepěkná vizitka toho, jak vznikají zákony,“ dodává Slížek. Nabízené služby považuje za komerční nástroj Googlu.
Právě na program News Showcase nicméně spoléhala některá menší média v tuzemsku a podle mediálních organizací by jeho zrušení ohrozilo malá vydavatelství, která mnohdy už s Googlem a ostatními spolupracují.
„Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI) se obává, že jestli Google splní svou hrozbu a vypne náhledy článků a ukončí program News Showcase, pak to negativně ovlivní zejména malá online média. V takovém případě hrozí omezení diverzity mediálního trhu v Česku a rozšíření prostoru pro šíření dezinformací. Tam, kde místo neobsadí profesionálně zpracované informace, dostávají větší šanci právě dezinformační kampaně,“ uvedla ve vyjádření ředitelka CZ IPI Veronika Sedláčková.
Další mediální organizace jako Nadační fond nezávislé žurnalistiky a Syndikát novinářů pak poznamenávají, že novela by neměla v současné podobě zůstat.