Před prázdninovou cestou do zahraničí se vyplatí natankovat v Česku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Před prázdninovou cestou do zahraničí se lidem vyplatí natankovat pohonné hmoty v Česku, kde i přes růst cen zůstávají nižší ceny než ve většině Evropy, včetně oblíbených přímořských destinací. Informoval o tom analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Ceny u tuzemských čerpacích stanic postupně rostou od poloviny ledna, průměrná cena benzinu se začíná blížit 33 korunám za litr a nafty 31 korunám za litr. Podle analytika ale rostou ceny paliv po celé Evropě.
„Při cestách do zahraničí se určitě vyplatí natankovat v Česku, a to ideálně na některé nízkonákladové čerpací stanici. Stejně jako u nás i v zahraničí platí, že u dálnic jsou ceny relativně nejvyšší. Naopak na okraji větších měst jsou i v zahraničí umístěné levnější čerpací stanice, jen si je řidiči musí dopředu najít pomocí aplikací nebo na internetu," řekl Tomčiak.
Při nejtradičnější cestě do Chorvatska k Jaderskému moři lze podle něj za podobné ceny jako v Česku natankovat v Rakousku, nižší ceny benzinu jsou pak i ve Slovinsku. Přímo u moře si lidé za pohonné hmoty připlatí. Výjimku z přímořských destinací tvoří Bulharsko, kde jsou ceny dlouhodobě nízké a litr benzinu tam stojí o zhruba šest korun méně než v Česku.
„Například v Řecku a Itálii však stojí litr benzinu více než 41 korun. Ve srovnání s Českem je tak v Itálii benzin dražší skoro o devět korun na litr a za litr nafty si Češi připlatí více než sedm korun. V Chorvatsku je nafta dražší o čtyři koruny za litr. Vyplatí se proto tankovat ještě v tuzemsku nebo v tranzitních zemích, jako jsou Rakousko, Maďarsko nebo Slovinsko," potvrdil Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, jež firmám poskytuje tankovací karty Shell a EuroOil.
Podle Tomčiaka rostou aktuálně ceny pohonných hmot v celé Evropě. "Rozdíly v cenách jsou způsobené především daňovou politikou. Především v západní Evropě jsou velmi vysoké spotřební daně, což si turisti určitě všimli i třeba u alkoholických nápojů či cigaret. Zvyšování cen bude pokračovat v důsledku dalšího zdražení ropy," uvedl.
Ropný kartel OPEC by podle něj chtěl dostat cenu severomořské ropy Brent ze současných zhruba 75 k 80 dolarům za barel. "Takže je velmi pravděpodobné, že růst cen benzinu a nafty bude pokračovat celé prázdniny. V srpnu by mohly být ceny proti současnosti o více než korunu vyšší," dodal. Konkrétní podmínky pro cestování i návrat z různých zemí v souvislosti s pandemií koronaviru pak lidé zjistí na webu ministerstva zahraničí.