Zastřelili reportéra a jeho přítelkyni

Úkladná vražda novináře: Zastřelili ho asi kvůli práci, uznala policie

Zastřelili reportéra a jeho přítelkyni
Úkladná vražda novináře: Zastřelili ho asi kvůli práci, uznala policie

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Slovenský investigativní reportér Ján Kuciak se svou přítelkyní byli o víkendu zavražděni v jeho rodinném domě ve Velké Mači. Policie uvedla, že vražda nejpravděpodobněji souvisí s výkonem jeho novinářské práce. 27letý zavražděný novinář se na serveru Aktuality.sk věnoval kauzám daňových podvodů, a to včetně lidí provázaných s vládnoucí stranou Směr – sociální demokracie. Další vybraní novináři dostanou podle šéfa policie preventivní ochranu a tlačítko pro přivolání pomoci.

Vražda se odehrála o víkendu v Kuciakově bytě v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy. Kromě Jána Kuciaka byla zavražděna i jeho přítelkyně Martina Kušnírová. Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar na tiskové konferenci řekl, že oznámení policii přišlo v neděli ve 21.35 ze strany matky Martiny, která se s ní nemohla spojit.

Když na místo přišla hlídka, viděla přes okno ležet osobu na zemi. Po zavolání záchranné služby a dalších posil se ukázalo, že se jedná o dvojnásobnou vraždu. Podle policejního prezidenta k ní došlo někdy mezi čtvrtkem a nedělí, což bude s jistotou potvrzeno až po pitvě.

Kuciak i jeho přítelkyně byli zastřeleni. „U každého bylo jedno střelné poranění, u přítelkyně do hlavy, u novináře do hrudi,“ řekl Gašpar. Policejní šéf doplnil, že se zbraň ještě nenašla. Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování odmítl říct podrobnější informace, jako zda byly z bytu odcizeny i nějaké předměty.

Podle Gašpara motiv Kuciakovy vraždy pravděpodobně souvisel s jeho novinářskou činností. „Skutečnosti nasvědčují, že se jedná o úkladnou vraždu, nikoli vraždu v afektu. Proto se přikláníme k verzi, že nejpravděpodobněji to souvisí s novinářskou prací zavražděného,“ uvedl policejní prezident.

Novináři se do Gašpara opřeli kvůli tomu, že policie dostatečně nevyšetřovala Kuciakova trestní oznámení, v nichž si stěžoval na nátlak na svoji osobu. A také že policie nedostatečně vysvětluje kauzy, kterým se novináři věnují.

„Pokud máte pocit, že jste svojí prací ohrožení, tak pojďme spolupracovat,“ řekl Gašpar novinářům. Informoval o to, že spolupracuje s redakcí Aktuality.sk a že vybraní novináři dostanou policejní ochranu a tlačítko, kterým si mohou přivolat pomoc. O policejní ochranu se mohou podle policejního prezidenta přihlásit i další novináři.

Tiskovou konferenci můžete zhlédnout zde.

Vyhrožování podnikatele Kočnera

V posledním materiálu se Kuciak zabýval aférou kolem podnikatele Mariána Kočnera spojeného podle médií s vícero daňovými a bankovními záležitostmi, jež vyvolaly pozornost médií i úřadů. Na začátku února psal o dalších podezřelých převodech bytů v luxusním komplexu Five Star Residence v Bratislavě. Dříve se věnoval také podnikání firem s nejasnou vlastnickou strukturou či podnikateli a dnes již bývalému členovi nejsilnější opoziční strany Svoboda a solidarita Romanu Vrťovi, který čerpal dotace i na údajně nezdařenou mobilní aplikaci.

Kočner, který se dostal do pozornosti již v roce 1998 v souvislosti s neúspěšným pokusem o převzetí nejsledovanější slovenské soukromé televize Markíza pomocí pracovníků bezpečnostní služby, loni na podzim podle portálu Aktuality.sk Kuciaka zastrašoval.

Kočner Kociakovi říkal, že bude „hledat špínu“ na jeho rodinu a následně ji zveřejní. „Začneme se speciálně věnovat vám, vaší osobě, vaší matce, vašemu otci, vašim sourozencům,“ řekl údajně podle DenníkuN Kočner Kuciakovi. Redakce Aktuality.sk odmítá jakékoliv formy zastrašování našich reportérů. A to kýmkoliv,“ napsal tehdy v reakci na Kočnera šéfredaktor serveru Peter Bardy.

Kuciak si loni v září na Facebooku stěžoval, že ani 44 dní od podání trestného oznámení se nic neděje. „Případ zřejmě ještě ani nemá konkrétní policista,“ napsal na Facebooku Kuciak.

Na začátku letošního února napsal o IT firmě Anext, který sídlí v budově podnikatele Jozefa Brhela, který je někdy označován jako mecenáš vládnoucí strany Směr – sociální demokracie. „Podle Transparency International vyvolává její nová akcionářská struktura pochybnosti, zda jde o skutečné vlastníky, nebo nastrčené osoby,“ psal Kuciak v článku.

V poslední době se Ján Kuciak věnoval především podezřelým podnikatelským aktivitám Mariána Kočnera a kauzám okolo strany Směr. Naposledy informoval o tom, že firma Real Štúdio K.F.A, ve které se Kočner podílel a která postavila komplex Five Star Residence, zřejmě zanikne bez splacení dluhu. S budovou je spjatá i kauza Bašternák, která začala informací o neoprávněné dvoumilionových vratkách DPH. Kromě toho se například v dubnu 2017 věnoval dotacím, které získávaly firmy okolo podnikatele blízkého vládnoucí straně Směr Miroslava Bödöra. Všímal si i pozadí financování resocializačního centra Čistý den, kterému nedávno ministerstvo práce odebralo akreditaci pro podezření ze zneužívání dětí. Pro server Aktuality.sk také pokrýval kauzu Panama Papers nebo podnikatelské aktivity ministra vtnitra Róberta Kaliňáka a exministra financí Jána Počiatka (oba Směr).

Před deseti lety zmizel investigativní reportér Pavol Rýpal, který se dlouhodobě věnoval tématům spojených s mafií. Od roku 2015 je nezvěstný i reportér slovenských Hospodářských novin Miroslav Pejko.

Vražda novináře Dvořáka v 90. letech

V České republice je nejspíše jediným známým případem, kdy byl kvůli své práci zabit novinář, vražda Václava Dvořáka z dubna 1992, uvádí ČTK. Podle výsledků policejního vyšetřování, zveřejněných v roce 2006, za ní stál kontroverzní podnikatel František Mrázek, o jehož aktivitách sbíral někdejší opravář Dvořák informace. Ty dával i dalším novinářům, kteří je zveřejňovali v celostátních médiích. Dvořáka v jeho domě v Kostelci nad Černými Lesy zastřelil podle detektivů Bohuslav Hájek, jehož služby Mrázkovi zprostředkoval Antonín Běla, další z již mrtvých bossů. Hájek později zmizel, pravděpodobně byl také zavražděn, píše ČTK.

Známá je i kauza kolem přípravy vraždy novinářky Sabiny Slonkové. V létě 2002 policie odhalila plán na zavraždění Slonkové, za kterým stál bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba. Důvodem chystaného činu byly údajně články, ve kterých Slonková poukazovala na Srbovy podezřelé praktiky na ministerstvu. Soudy nakonec Srbu poslaly na 12 let do vězení, s mnohaletými tresty odešli od soudu i lidé, kteří se na vraždě měli podílet. V roce 2010 soud v Plzni vyhověl Srbově žádosti o podmínečné propuštění.

26. února 2018