Poslední fáze nejdříve za rok. Třetí a čtvrtá vlna EET se neustále odsouvá
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V nejistotě kvůli průtahům zůstávají advokáti, lékaři či účetní, kteří spadají do poslední fáze elektronické evidence tržeb. Novela zákona se měla projednávat už celkem pětkrát, v Poslanecké sněmovně se však zákonodárci nedostali ani ke schválení v prvním čtení. Další šanci budou mít v dolní komoře v prosinci, kde se u projednávání čeká velmi bouřlivá debata. EET tvrdě kritizuje pravicová opozice a nelíbí se i části SPD. Už nyní je však jisté, že elektronická evidence tržeb bude platit až v roce 2020.
Původní optimistické plány hovořily, že by třetí a čtvrtá vlna EET mohla platit už letošního roku. Ve sněmovně však zatím nedošlo ani k prvnímu čtení a ministerstvo financí přiznává, že platnost zákona bude reálná až v druhé polovině roku 2019. Ideální scénář však může pokazit horní komora, která novelu zákona nejspíš dolní komoře vrátí. Po platnosti zákona mají zbývající profese půl roku na to, aby se novým podmínkám přizpůsobily.
Vláda se snaží prosadit projednávání zákona o EET už od září. Ve všech případech se ale do úvodní rozpravy přihlásilo velké množství poslanců, kteří návrh tvrdě kritizovali. Nejhlasitěji se ozvývali zákonodárci z ODS a TOP 09. Ty následně předseda vlády Andrej Babiš obvinil z obstrukcí. „Obvinění premiéra Andreje Babiše – podle nějž prý ODS obstruuje při projednávání EET v Poslanecké sněmovně, nechce více peněz pro města a obce apod. – jsou nepřípadná a nehorázná, a proto je jednoznačně odmítáme. Ústavní soud ve věci EET rozhodl už v prosinci minulého roku, vláda poslala do Poslanecké sněmovny zákon reagující na toto rozhodnutí teprve letos v červnu a na jednání se dostal až včera, což je problém vládní většiny,“ řekl k obvinění předseda ODS Petr Fiala.
Profese, na které se třetí a čtvrtá vlna vztahuje, však zůstávájí v nejistotě. Nikdo nedokáže odhadnout, kdy by mohl zákon začít platit. „Zatím to nedokážu odhadnout. V Poslanecké sněmovně se to ale blíží ke svému konci, protože projednávání bylo dlouhé. Nemyslím si, že by opozice měla ještě tolik nábojů a energie, aby protahovala fáze nesmyslně dlouho,“ řekl pro Echo24 ekonomický expert ODS Petr Skopeček.
Proti posledním vlnám bojují i Piráti, kteří slibují, že zamítnou vládní novelu. „Vláda neustále zpřísňuje kontroly, nyní prosazuje další vlny EET. Ale nedělá nic proto, aby se podnikání zjednodušilo. Čekali jsme, že když existuje EET, udělá vláda nějaký projekt na to, aby mělo EET pro podnikatele přidanou hodnotu,“ řekl pro Echo24 pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. Přijetí zákona však kromě vlády bude záležet i na hlasování komunistických poslanců. Babiš však narazí i na pozměňovací návrhy z dílny sociální demokracie.
ODS chce úplné zrušení
Nejsilnější opoziční strana bude požadovat úplné zrušení elektronické evidence tržeb. Ke snaze se přidává i TOP 09. „EET je symbol totální nedůvěry k podnikatelům. Přináší neskonalé náklady živnostníkům a výnos z regulace je zkrátka diskutabilní,“ řekl deníku Echo24 ekonomický expert strany a poslanec Jan Skopeček. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek dodává, že EET nenaplnilo jeden ze svých hlavních cílů, tedy narovnání podnikatelského prostředí.
Vládní novela, která se bude projednávat v prosinci počítá s tím, že se části podnikatelů usnadní evidování tržeb. Některé služby se přesunou do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty.
Podnikatelé, kteří nejsou plátci DPH, mají nejvýše dva zaměstnance a budou mít hotovostní tržby během 12 měsíců do 200.000 korun, by mohli začít evidovat tržby bez připojení k internetu. Další podmínkou bude, že ani jejich očekávané hotovostní tržby by během následujících 12 měsíců neměly překročit uvedenou hranici. Budou muset ovšem využívat papírové účtenky poskytnuté ministerstvem financí a čtvrtletně posílat finanční správě údaje o tržbách.
Součástí vládní předlohy je i novela zákona o DPH. Vláda v ní navrhuje přesunout některé služby z 15procentní do desetiprocentní sazby DPH. Jde například o stravovací služby, úklidové práce, domácí pečovatelské služby, vodné a stočné nebo prodej řezaných květin. Tyto změny má současná vláda v programovém prohlášení.