Bez léků, jídla a jen a za svitu mobilů. Porody ve stínu Tálibánu se změnily v horor
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zdravotnictví v Afghánistánu zažívá po uchvácení moci Tálibánem v zemi krizi. Lékaři jsou bez zdrojů a velmi špatně jsou na tom porodnice. Nastávající matky se obávají, zda porod vůbec přežijí. Tristní podmínky ve zdravotnictví popsal server BBC.
Rabia drží v náručí své novorozeně jen několik dní po porodu v malé nemocnici v provincii Nangarhár na východě Afghánistánu. „Je to moje třetí dítě, ale zážitek to byl úplně jiný. Bylo to strašné," popisuje porod. Nemocnice, kde Rabia přivedla na svět své třetí dítě, byla během několika týdnů osekána na minimum. Nedostávala žádné léky ani jídlo.
Giving birth under the Taliban https://t.co/dhrXBsyr1i
— BBC News (World) (@BBCWorld) September 20, 2021
V nemocnici panovaly teploty přesahující 43 stupňů, byla přerušena dodávka elektřiny a chybělo palivo do generátorů. „Potili jsme se, jako bychom se sprchovali," říká porodní asistentka Abida. Ta během porodu svítila mobilním telefonem, jelikož v nemocnici nejela elektřina a byla tma.
„Byl to jeden z nejhorších zážitků, jaké jsem kdy ve své práci zažila. Bylo to příliš bolestivé. Ale takový je náš příběh každou noc a každý den v nemocnici od té doby, co ji ovládl Tálibán," popisuje hororové podmínky Abida. Zmrazení finančních prostředků pro porodnici znamená, že nejsou schopni provozovat běžnou ambulantní službu. Nejsou peníze ani na pohonné hmoty.
Rabia patří mezi ty šťastnější ženy, které porod přežily. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) má Afghánistán jednu z nejhorších úmrtností matek a dětí na světě - na 100 000 narozených dětí umírá 638 žen. Dříve byly čísla ještě horší. Pokrok, kterého bylo dosaženo v oblasti péče o matky a novorozence od invaze vedené Spojenými státy v roce 2001, se však rychle rozpadá.
„Zrovna před několika dny byla jedna rodička blízko porodu a naléhavě žádala o sanitku, protože měla velké bolesti. Museli jsme jí říct, ať si najde taxi, ale žádné nebylo k dispozici. Když se jí konečně podařilo najít auto, bylo už pozdě - porodila v autě a kvůli silným bolestem a extrémnímu horku upadla na několik hodin do bezvědomí. Mysleli jsme si, že nepřežije. Dítě bylo také ve velmi špatném stavu a my jsme neměli nic, čím bychom jim pomohli," říká Abida. Novorozená dcera ženy naštěstí přežila. Po třech dnech zotavování v silně podfinancované nemocnici byla také žena propuštěna.
Populační fond OSN (UNFPA) odhaduje, že bez okamžité pomoci ženám by v období do roku 2025 mohlo dojít k dalším 51 000 úmrtím matek, 4,8 milionu nechtěných těhotenství a dvojnásobnému počtu lidí, kteří nebudou mít přístup ke klinikám. „Pracujeme přesčas, ve dne v noci, abychom dali dohromady systém, ale potřebujeme finanční prostředky," říká doktor Kanem z UNFPA. „Při porodu každé dvě hodiny umírá jedna afghánská žena."
Afghánistán byl odříznut od světa, když stáhnutí zahraničních vojsk ze země vedl k nástupu Tálibánu k moci a zmrazení zahraniční pomoci, z níž je afgánský zdravotnický systém ve velké míře financován. Západní dárci, včetně USA a skupin jako je Světová zdravotnická organizace, se odvolávají na potíže s dodávkami finančních prostředků a zdravotnického materiálu kvůli chaosu na kábulském letišti.