Zemřel bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d’Estaing
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ve věku 94 let zemřel bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d'Estaing. Oznámil to Elysejský palác. Úřad hlavy státu vykonával v letech 1974 až 1981.
Giscard d'Estaing zemřel ve svém domě nedaleko Tours v západní Francii. V září byl převezen na jednotku intenzivní péče pařížské nemocnice poté, co si stěžoval na dýchací potíže. Znovu hospitalizován musel být v polovině listopadu v Tours. Podle nadace, kterou založil a předsedal jí, zemřel na komplikace spojené s nemocí covid-19, uvedla agentura Reuters. Podle jeho přání bude pohřeb v soukromí.
Jako první o úmrtí informovalo rádio Europe 1.
Giscard d'Estaing patřil k architektům evropské integrace, kterou podporoval v době, kdy byl v čele Francie, i později, když v letech 2002 až 2003 předsedal Konventu EU, neboli shromáždění, které z velké části připravilo návrh evropské ústavy.
Podílel se i na modernizaci francouzské společnosti, připomněla agentura Reuters s tím, že během jeho mandátu byl například v zemi povolen rozvod po vzájemné dohodě, či se zlegalizovány interrupce.
Politici vzpomínají na Giscarda d'Estainga jako na modernizátora
Jako na modernizátora Francie i přesvědčeného Evropana vzpomínají dnes francouzští politici na bývalého prezidenta Valéryho Giscarda d'Estainga. Směrem, který udal, kráčí Francie ještě dnes, uvedl současný prezident Emmanuel Macron. Hold bývalému šéfovi Elysejského paláce vzdali i další dva jeho následníci, Nicolas Sarkozy a François Hollande.
Sedm let, během kterých stál Giscard d'Estaing v čele země, podle současného prezidenta Macrona "Francii změnilo". „Kurz, který Francii udal, stále vede naše kroky," prohlásil Macron. Svého předchůdce označil za „služebníka státu, politika pokroku a svobody". Smrt bývalé hlavy státu podle Macrona zarmoutila celý národ.
Podle Nicolase Sarkozyho, který byl francouzským prezidentem v letech 2007 až 2012, jeho předchůdce celý život usiloval o posílení vazeb mezi evropskými národy a o modernizaci Francie a věnoval se i analýze nejsložitějších mezinárodních problémů.
Také podle někdejšího socialistického prezidenta Françoise Hollandea (2012 až 2017) přišla Francie smrtí Giscarda d'Estainga o velké modernizátora.
Pařížská starostka Anne Hidalgová vyzdvihla zásluhy bývalého prezidenta v oblasti evropské integrace a označila ho za „přesvědčeného Evropana".
Giscard d'Estaing byl prezidentem v letech 1974 až 1981 a podle médií zemřel na komplikace spojené s covidem-19. V době svého mandátu podporoval evropskou integraci i francouzsko-německou spolupráci jako jeden z jejích motorů. Později byl mimo jiné předsedou Konventu EU, který připravil návrh evropské ústavy. Ta však nikdy nevstoupila v platnost. Giscard d'Estaing usiloval i o modernizaci francouzské společnosti. Během jeho mandátu byl například povolen rozvod po vzájemné dohodě či legalizovány interrupce.