Okamurovy výroky

ANO, KSČM a SPD podrželo Okamuru ve vedení Sněmovny

Okamurovy výroky
ANO, KSČM a SPD podrželo Okamuru ve vedení Sněmovny

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Sněmovna jednala o odvolání Tomia Okamury z vedení Sněmovny, ale předkladatelé s návrhem neuspěli. Poslanci ANO, KSČM a SPD hlasování zabránili. Největší ohlas vzbudilo vystoupení Miroslava Kalouska, který při řeči u mikrofonu pustil z tabletu facebookové video Tomia Okamury, ten v něm kritizuje strmý růst romské populace, což označuje za největší bezpečnostní riziko České republiky. „Nechci vědět, jak přemýšlíte o eliminaci tohoto bezpečnostního rizika,“ reagoval Kalousek.

Iniciátory návrhu na odvolání Okamury z pozice místopředsedy sněmovny jsou lidovci, vadí jim jeho výroky o koncentračním táboře v Letech.

Pro schválení programu schůze, která by o odvolání Tomia Okamury jednala, hlasovalo nejprve 77 ze 176 přítomných poslanců, proti jich bylo 49. Hlasování zpochybnil předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. V dalším hlasování se vyslovilo pro konání schůze jen 78 ze 177 poslanců, proti jich bylo 41. Návrh tedy neuspěl. Předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek za svolavatele řekl, že zásadní zodpovědnost ležela na hnutí ANO.

Aktivní zejména lidovci

Čtyřicet podpisů poslanců nutných ke svolání mimořádné schůze dodal předseda klubu lidoveckých poslanců Jan Bartošek. Tomu nevadí jen Okamurovy kontroverzní výroky, ale i vyjádření některých jeho stranických kolegů.

„Nejedná se pouze o slova pana Okamury, ale o SPD. Strana se vyjadřuje způsobem, který znevažuje smrt a utrpení lidí v druhé světové válce v průběhu holocaustu. Strana reprezentující tyto názory má zástupce ve vysoké ústavní funkci, v níž zastupuje ČR. Představme si situaci, kdy by Okamura reprezentoval ČR při jednání se státem Izrael. To je pro mě nepřijatelné,“ uvedl Jan Bartošek pro deník Echo24.

Hlasovací koalice ANO (vyjma pěti poslanců), SPD a komunistů již minulý týden projednat Okamurovo odvolání neumožnila. Zbylé strany mohly doufat, zda jednotou hlasovací koalice nezamávala „kauza Ondráček.“

Premiér v demisi a předseda vládního hnutí ANO Andrej Babiš se proti komunistickému poslanci Ondráčkovi v čele komise pro GIBS, z níž v pondělí Ondráček po řadě demonstrací rezignoval, vymezil už o víkendu. Podle SPD nebyl Ondráček v čele komise pro GIBS kandidátem, splňujícím kritéria SPD. Komunisté tak zůstali v obraně svého poslance sami.

Podpora vlády ze strany KSČM je tudíž podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa nyní na vážkách. „Rozhodnutí, jestli i při případné programové shodě na většině bodů se rozhodneme pro toleranci vlády, je teď velmi na vážkách. A to ne z důvodů programových, ale z důvodu důvěryhodnosti partnera,“ uvedl na adresu hnutí ANO. Pro komunisty má podle něj samotné jednání s ANO složité politické konotace.

Pokus číslo jedna poslanci ANO, SPD a KSČM zablokovali

Lidovci se pokusili zařadit bod o odvolávání Okamury z postu místopředsedy sněmovny už minulý týden. Sehnali pod návrh na zařazení bodu 86 podpisů poslanců. Při samotném hlasování o zařazení bodu na program ale zvedlo ruku příliš málo poslanců a proti hlasovali s výjimkou pěti všichni přítomní poslanci hnutí ANO, celé SPD a několik komunistických poslanců. Proto se lidovci nyní uchýlili k mimořádné schůzi. Ta se ale nemusí uskutečnit v případě, že sněmovna neschválí program. Přesto se ale otevře prostor pro debatu, byť omezený.

„Jsem přesvědčen, že tento bod musí být diskutován na plénu Poslanecké sněmovny. Důležité je, aby i poslanci ANO řekli, zda jsou pro ně akceptovatelné výroky představitelů SPD. Zda je pro ně akceptovatelné, když je bude v mezinárodní politice reprezentovat Tomio Okamura. Není možné to přejít mlčením,“ řekl Bartošek.

Místopředsedou sněmovny Okamuru zvolilo loni v listopadu 102 poslanců, kteří pro něj zvedli ruku v tajné volbě.

Okamura pobouřil část veřejnosti svými výroky o někdejším koncentračním táboře v Letech. Předseda SPD v lednu uvedl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Minulý týden se omluvil i na klubu hnutí ANO, které později hlasovalo na jeho podporu.

Okamura považuje iniciativu KDU-ČSL za politickou hru

SPD pokusy o odvolání svého předsedy kritizuje a považuje za politickou hru. „Předsednictvo SPD považuje další pokus o odvolání Tomia Okamury z funkce místopředsedy sněmovny za pokračování politické hry směřující k popření výsledku voleb. KDU-ČSL, TOP 09, STAN a některé další strany zneužívají utrpení lidí z nacistické doby k pokrytecké politice, ve které jim jde pouze o moc, obhajobu politických zájmů a příjmů z toho plynoucích,“ uvedla mluvčí SPD Michaela Dolenská.

, voš