Začínáme se s čínským virem učit normálně žít
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Včerejšek přinesl velký obrat ve vládní strategii boje s čínským koronavirem. Dá se shrnout slovy: ustupujeme od snahy odhalit a izolovat každého nakaženého. Budeme se soustředit jen na vážné případy. Obrat ohlásil přímo premiér Andrej Babiš. „Pan ministr (Adam) Vojtěch informoval, že hygiena uvažuje o trasování jen vážných případů. Je to úvaha, že nebude trasovat všechny kontakty, protože máme mnoho lidí v karanténě, kteří nejsou nemocní a nemají žádné příznaky,“ uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády.
Podle Babiše by jasněji mělo být v pátek, kdy tým Chytré karantény společně s hygieniky pravidelně informuje o koronavirovém vývoji v Česku a aktualizuje tzv. covidový semafor. Hlavní česká hygienička Jarmila Rážová pro ČT následně potvrdila, že bezpříznakoví lidé, kteří přišli do kontaktu s nakaženou osobou, by nemuseli do desetidenní karantény. Z toho vyplývá také to, že pokud by se jim nějaké příznaky neobjevily, nemuseli by ani na testy.
Hlavní pražská hygienička Zdeňka Jágrová v rozhovoru pro Novinky.cz řekla, že velmi detailně trasovat a do karantény posílat mladé lidi, kteří nemají žádné příznaky, je podle jejího názoru zbytečné. Z těchto výroků se dá docela přesně popsat, jakou strategii vláda představí.
Zaměří se jen na sledování lidí s vážnými příznaky covidu-19. Zbytek nechá normálně žít a virus přes lidi bez příznaků proplouvat společností. Ještě před pár měsíci by se tomu řeklo promořování. Slova ale mají moc. A toto slovo zní dost děsivě. Říct, že se s čínským virem prostě naučíme žít a už nebudeme do izolace zavírat lidi bez příznaků, zní výrazně stravitelněji.
K poznání, že se musíme s virem naučit žít, došla vláda přes kolaps systému testování a trasování. Byla to přímá reakce na páteční prohlášení Zdeňky Jágrové, že se všem moc omlouvá, ale při tomto počtu pozitivních případů už prostě nestíhá. Včera paní Jágrová v rozhovoru popsala, jak skutečně poctivě zkoušeli trasovat všechny kontakty. Tím nám vystřelila nahoru statistika pozitivních případů. Na to reagovala řada zemí tím, že na lidi přijíždějící z České republiky uvalila karanténu. Už před více než týdnem to udělala Velká Británie. Minulý týden tím pohrozilo Německo. Země, na kterou jsme obchodně existenčně navázáni. Uvalení karantény by mělo vážné následky.
Třetím impulzem byl osobní příběh Andreje Babiše. Ten strávil několik hodin na jednání s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou den předtím, než ohlásila, že má pozitivní test na covid. Babiš hned odmítl karanténu s tím, že od Rážové seděl daleko, v místnosti byla otevřená okna a vysoké stropy. Navíc měl prý respirátor FFP2. Pražská hygiena neměla sílu premiéra do karantény tlačit.
Přes tyto tři impulzy plus vážné obavy, co masové karantény udělají s ekonomikou a školami, jsme se dostali do bodu zlomu, kdy se budeme učit s virem žít.
Při současné úrovni poznání čínského viru je to rozumná reakce. Dnes už víme, kolika lidem způsobuje čínský koronavirus vážné příznaky. Víme, jací lidé to jsou. Proto je rozumné soustředit se na jejich ochranu, sledovat počet vážných případů v nemocnicích a zbytek společnosti nechat normálně žít. Babiš se teď z pasti neschopnosti testovat a patálie s vlastní exkluzivní ne-karanténou dostává velmi rozumně.