Babiš přiznává, že se bojí rozhodovat. Háže to na epidemiology
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Česká televize nabídla ve středu večer ve speciálním vysílání Česko na křižovatce unikátní vhled, jak a podle čeho rozhoduje vláda Andreje Babiše v koronavirové krizi. Premiér ani ministři zatím nedokázali po více než měsíci nouzového stavu přesně vysvětlit, co je vede k tomu, že zavírají nebo otevírají zrovna určitý typ obchodů. Nebyli schopni vysvětlit, jaké podmínky, tedy třeba jaký počet nakažených nebo procento nakažených z těch, kdo byli otestováni, stačí k tomu, aby se něco z toho, co bylo zavřeno a vypnuto, mohlo otevřít. Plán otevírání obchodů a služeb i škol postrádá jasnou a srozumitelnou logiku, která by lidem pomohla zorientovat se v situaci.
Proč se obří haly hobbymarketů otevírají jako první? Zcela otevřené venkovní trhy až řadu dní po nich? A velké obchody srovnatelné prodejní plochou s hobbymarkety až jako poslední po řadě týdnů? Proč školáci na prvním stupni půjdou do školy dřív než jejich spolužáci z vyšších tříd? Dalo by se pochopit, kdyby nejdřív nastoupily do škol děti, které se chystají k přijímačkám na vyšší typ škol. To jsou žáci z pátých, sedmých a devátých tříd. Pětky patří na první stupeň. Sedmičky a devítky, z nichž jde na přijímačky nesrovnatelně víc dětí, až na druhý. Páťáci dostanou koncem května šanci do školy jít. Sedmáci a deváťáci už do konce školního roku nepůjdou. Proč? To pořádně nikdo nevysvětlí. Stejně jako to, proč je posilovna plná námahou funících a spoustu potenciálně infekčního aerosolu vylučujících lidí bezpečnější než restaurace.
Ve středu večer Andrej Babiš v České televizi sdělil, že fakticky nerozhoduje vláda, ale epidemiologové. Tvářil se, že kabinet je v jejich vleku. Na otázku moderátora, jestli to tak skutečně je, odpověděl, že jsou to riskantní rozhodnutí. A on a jeho vláda je nechtějí nést. Tak to hodí na epidemiology. Hlavní vládní epidemiolog Roman Prymula v debatě vysílané jen pár minut před rozhovorem s Andrejem Babišem sdělil, že jejich rozhodování o otvírání škol ovlivňují petice, které se jim na stole scházejí jak od odpůrců, tak od zastánců otvírání. Ti první jsou výrazně hlasitější. Tak se prostě bude otvírat pomaleji.
Klíčoví muži, kteří řídí zemi v prvním celoplošném stavu nouze v její historii, přiznávají, že se nerozhodují podle skutečných epidemiologických hrozeb, ale podle společenských nálad. Pana Prymulu ovlivní petice a pan Prymula ovlivní pana Babiše. Z těch vysvětlení je už najednou zřejmé, proč lidé nevidí žádná jasná zdravotní kritéria, která musí být splněna, aby se mohly otevřít školy nebo restaurace. Otvírat je bude vox populi.
Andrej Babiš i v další odpovědi přiznává, jak moc se podřizuje veřejnému a mediálnímu tlaku. Když se ho moderátor zeptá, proč se najednou přestal objevovat na vládních tiskovkách při zveřejňování zásadních rozhodnutí kabinetu, kde ze začátku býval dennodenně, premiér odvětí, že novináři kritizovali, jak se producíruje na tiskovkách.
Představa, že v těžké krizi řídí zemi vláda, která se podle společenských nálad chvěje jak třtina ve větru, je opravdu zneklidňující. Sám Andrej Babiš v těch oficiálních, předem sepsaných a předtočených projevech mluvil o důvěře, která je teď ze všeho nejdůležitější. Televizní představení středečního večera muselo v pozorovateli rozložit i její poslední zbytky, které se snažil uchovat.
Jistě že ve chvíli, kdy celý svět paralyzuje koronavirus, o kterém toho zatím víc nevíme, než víme, musí kabinet pečlivě naslouchat epidemiologům. Oni ale nerozhodují. Zvlášť když se i mezi nimi názory na rychlost zapínání společnosti velmi liší. Epidemiologové nenesou za ta rozhodnutí odpovědnost, tu nese vláda. Všechno ostatní jsou jen výmluvy a alibismus.
I ve válkách si každý vůdce vyslechne generály a vojenské stratégy. Rozkazy ale dává on. A je za ně plně zodpovědný.