Německo chce mít multikulti armádu. K volání po imámech se však zatím bundeswehr staví hluše
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V řadách bundeswehru sice působí už od 50. let minulého století katolická a evengelická duchovní služba, ta islámská ale zatím chybí. Německá vláda se přitom opakovaně vyslovila pro to, aby se armáda otevřela ještě více muslimům. Podle ministryně obrany Ursuly von der Leynové jsou nepostradatelní. Před tím je však vyřešit několik klíčových kroků, tvrdí velení německého vojska. Kritici vyzývají, aby kabinet své vleklé vyjednávání s islámskými hodnostáři zrychlil, píše server Deutsche Welle.
Mezi nejhlasitější odpůrce pomalého vládního postupu patří Nariman Reinkeová. Ta slouží v německém bundeswehru a současně je praktikující muslimkou. Její rodiče pocházejí z Maroka. Jako muslimka ale naráží v armádě na celou řadu problémů. V kasárnách doma či na misích nejsou prostory na modlení pro muslimy a muslimským vojákům se na modlení nedostává dost času. A další důležitá věc, pro muslimy není v německé armádě „halal“ jídelníček. V bundeswehru přitom slouží odhadem 1500 muslimů, jde o druhou nejpočetnější náboženskou komunitu v armádě.
Hlavně však v německém vojsku ještě stále nejsou imámové, zatímco britská, francouzská či nizozemská armáda je už má, řekla Reineková pro německý list Die Welt. Opakovaně už kvůli tomu oslovila spolkovou šéfku obrany Ursulu von der Leyenovou. Vojačce však doposud nikdo nepřislíbil přímou pomoc. Německé zákony přitom zajišťují rovnoprávnost všech vyznání a pro každé požadují vlastní duchovní v armádě.
Podle ministerstva vyjednávání pokračují, tamější Německá islámská konference (DIK) se nicméně nechala slyšet, že bundeswehr si vyžádal seznam osob, které by se k armádě mohly připojit jako imámové. Poté se však už neozval. „Zdá se, jako by vůbec v řešení toho problému nechtěli pokročit,“ kritizuje šéf DIK Burhan Kesici údajnou laxnost kabinetu. Na jeho stranu se přidala i opozice, zejména němečtí Zelení. Vláda v Berlíně nicméně uvádí, že jednání s DIK pokračují.
Koaliční sociální demokraté se také vyslovili pro přijímání muslimských imámů, současně však upozorňují, že je třeba vyřešit několik záležitostí včetně toho, pod čí autoritu by imámové spadali a kdo a jak by je platil. „Nejdůležitější otázkou je, kde vezme bundeswehr imámy, jimž budou vojáci věřit a které přijmou,“ říká mluvčí německé SPD Fritz Felgentreu.