Demonstrace proti Macronovi

„Stop Macronovi“. Demonstrovat proti prezidentovi přišlo na 40 tisíc lidí

Demonstrace proti Macronovi
„Stop Macronovi“. Demonstrovat proti prezidentovi přišlo na 40 tisíc lidí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Protestního pochodu proti politice prezidenta Emmanuela Macrona se v sobotu v Paříži podle policejních odhadů zúčastnilo na 40 000 lidí. Parlamentní radikálně levicové hnutí Nepodrobená Francie, které demonstraci podpořilo, na twitteru hovořilo o 160 000 účastnících. Demonstrovali proti reformám; prezident podle nich svou politikou straní firmám a lidem s nadprůměrnými příjmy.

Nespokojení občané proti svému prezidentovi demonstrovali dva dny před uzavřením Macronova prvního roku ve funkci. Demonstranti během soboty prošli centrem francouzského hlavního města a nesli přitom transparenty s nápisy jako „Stop Macronovi“.

Protestní průvod zajišťovalo velké množství policistů. Po velkých výtržnostech z pařížských prvomájových demonstrací byla bezpečnostní opatření zesílena a policie oznámila, že v metropoli nasadí 2000 policistů.

Sobotní protest byl namířen proti různým reformám prezidenta Macrona a jeho vlády. Mezi účastníky demonstrace byli studenti a zástupci železničářů, kteří v posledních týdnech opakovaně stávkovali.

Pozorovatelé v demonstracích spatřují mimo jiné zkoušku toho, zda se roztříštěná levice v odporu vůči liberálnímu Macronovi dokáže sjednotit. Na akci vystoupil i šéf hnutí Nepodrobená Francie Jean-Luc Mélenchon.

Samotná hlava státu byla od sobotních protestů vzdálena tisíce kilometrů. Macron totiž ukončoval svou návštěvu francouzského zámořského území Nová Kaledonie v jižním Pacifiku.

Francie v poslední době sice vykazuje optimistické ekonomické ukazatele, ale zároveň jí zmítají velké protesty proti prosazovaným reformám a polovina Francouzů podle průzkumů nepovažuje Macronovo působení za šťastné.

Zaměstnanci státních železnic bojují o své výsady, vláda s nimi ale nevyjednává. Potíže má i letecká společnost Air France, jejíž pracovníci usilují stávkami o zvýšení platů. Macron vyhnal do ulic k protestům i důchodce přinucené platit vyšší nemocenské pojištění. Na ekonomické úrovni se ale Francii daří. Hospodářský růst loni dosáhl dvou procent, klesla nezaměstnanost a obchodní investice jsou rekordní.

,