Vláda nařídila respirátory i pro pedagogy ve školkách. Popírá to princip výuky, kritizuje ředitelka
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Povinnost nosit respirátory či zdravotnické roušky platí nově i pro zaměstnance mateřských škol. V novém mimořádném opatření totiž zmizela výjimka, která je až doposud z této povinnosti vyvazovala. Podle zástupců škol oslovených Echo24 to však znamená zásadní problém pro výuku malých dětí či například nemalou finanční zátěž. „Popírá to princip toho, proč do té školky děti chodí,“ řekla deníku Echo24 ředitelka Mateřské školy Kněževes Niké Slabová.
Výuka v mateřských školách má totiž podle Slabové řadu specifik, pro které je zakrytí obličeje značně problematické. „Problém je v tom, že princip práce v mateřské škole spočívá právě v používání mluvidel,“ řekla Slabová s tím, že do mateřských škol mohou chodit například i dvouleté děti. „Ty mnohdy opravdu nereagují na to, co jim dospělý říká, ale reagují právě na neverbální stránku, potřebují pochválit úsměvem, pokárat zamračením,“ dodala Slábová.
Nařízení podle ní koliduje i s obsahem výuky. „Zpívá se tu, recituje, čte se z knížek, dramatizuje se, cvičí se, to jsou všechno činnosti, při kterých samozřejmě děti potřebují vidět, jak paní učitelka mluvidla používá, protože mimo jiné ve školce se děti učí i mluvit, logopedicky správně používat mluvidla,“ řekla Slabová. Další, praktický problém, pak podle ní nařízení představuje pro samotné pedagogické pracovníky.
To je problém i podle ředitele Mateřské školy Borovany Víta Sumerauera. „Kolegyně mi už teď říkaly, že je z toho bolí hlava,“ řekl deníku Echo24 s tím, že se obává například toho, zda nemůže celodenní nošení respirátorů způsobit zaměstnancům zdravotní problémy. Celodenní nošení respirátorů je i podle něj pro učitelky náročné. „Mezi těmi dětmi opravdu chodí, běhá, komunikuje, nesedí za katedrou,“ dodal. Podle Slabové navíc učitelky v mateřských školách nemají na rozdíl od základních škol čas se „nadechnout bez respirátoru“, jelikož mezi hodinami nemají přestávky a pracují tak šest či osm hodin v kuse.
Problém při samotné výuce pak vidí i Sumerauer. „Nedokážu si představit ani sebe, mám také vyučovací činnost, že u těch dětí jsem a musím mít respirátor celou dobu na puse. Děti mi vidí jenom na oči, musíte zvýšit hlas, musíte se k ním ještě víc přiblížit, aby vás vůbec slyšely,“ řekl Sumerauer.
Zajištění respirátorů či roušek pak může znamenat pro některé mateřské školy i značné finanční náklady. „Stojí to spoustu peněz. Dodací lhůty od dodavatelů navíc nejsou úplně flexibilní, protože tyto materiály se vždy ve vlnách vyprodají, vláda něco vyhlásí a jsou prázdné lékárny, prázdné sklady,“ řekla Slabová. „Ano, já teď nakoupím respirátory, ale třeba v září kvůli tomu nenakoupím pastelky,“ dodala s tím, že školky naposledy dostaly od státu v říjnu deset respirátorů na zaměstnance. Vláda tehdy do škol rozeslala 2,9 milionu respirátorů.
Nyní vláda plánuje na nákup respirátorů poskytnout školám 3,5 milionu. „Týká se to nejen škol, které jsou v současné době v provozu (tedy MŠ, speciální školy, učitelky a učitelé 1. a 2. tříd ZŠ), ale také těch, u kterých se obnovení prezenční výuky stále plánuje – tedy závěrečné ročníky ZŠ, SŠ a VOŠ. Respirátory dostanou i pracovníci školských poradenských zařízení, středisek výchovné péče, zařízení pro výkon ústavní výchovy, školních družin a jídelen,“ uvedla pro deník Echo24 mluvčí resortu školství Aneta Lednová.
Informaci o povinném nošení respirátorů dostal Sumerauer do datové schránky až ve středu dopoledne, tedy den před začátkem platnosti nařízení. Podle Sumerauera i Slabové je problém také v tom, že k používání či nákupu respirátorů chybí další informace o normách či pravidlech užívání. „Jestli se to může používat 4 hodiny nebo 6 či 8 hodin, jestli nepřetržitě, jak poznáme míru vlhkosti, která už je škodlivá,“ řekla Slabová s tím, že ředitelé či ředitelky nejsou zdravotníci.
V mimořádném opatření ministerstva zdravotnictví platí výjimka z povinnosti mít ochranu úst pro pedagogické pracovníky, žáky a studenty v případě, že je to pro výuku nezbytně nutné, konkrétně zmiňuje například zpěv či tělocvik. Nicméně podle Slabové je otázka, zda se výjimka vztahuje i na mateřské školy, jelikož se v tomto bodu neužívá označení „děti“, které označuje podle zákona právě žáky mateřských škol. Pokud se výjimka na mateřské školy vztahuje, pak podle ní nařízení ztrácí smysl. „Práce učitelky v mateřské škole v podstatě spočívá pouze v takovýchto činnostech, znamenalo by to, že učitelka většinu dne respirátor používat nemusí,“ dodala Slabová.
Podobně je tomu i u druhé výjimky, která umožňuje ve výjimečných případech, kdy potřebují „žák“ či „student“ vidět na ústa učitele, zvolit místo respirátoru či roušky ochranný štít, zároveň však za podmínky dodržení minimálně dvoumetrového odstupu. Zde ministerstvo školství na svém informačním webu přiznává, že nejsou výslovně zmíněny mateřské školy právě proto, že v bodu chybí „aby dítě vidělo“, nicméně i tak se podle názoru ministerstva výjimka vztahuje i na ně. Podle Sumerauera je však představa udržení dvoumetrového odstupu nereálná.
Na upřesnění ohledně obou výjimek ze strany ministerstva školství redakce Echo24 čeká.