ÚHEL POHLEDU

Energie asi moc nezlevní!

ÚHEL POHLEDU
Energie asi moc nezlevní!

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

ÚHEL POHLEDU: Jakkoliv je pro nás tématem posledních dnů hlavně splašená koruna, pro eurozónu je to spíš inflace. Prezidentka ECB Lagardeová totiž podle svých čerstvých slov očekává, že inflace se letos stabilizuje a pak postupně zpomalí. Prý sice zpomalí méně, než se až dosud čekalo, ale zpomalí. Nu – to je výrok Chytré Horákyně, protože čistě technicky vzato, kdyby inflace zpomalila z 50 % na 49 %, zcela jistě by to také bylo zpomalení, a to menší, než se předpokládalo. Ale moc bych se takovým „zpomalením“ nechlubila. A nezapomínejme, že ještě donedávna Lagardeová tvrdila, že inflace je „jen přechodná“, aby teď najednou už zase tak moc přechodná nebyla.

Co prezidentku Lagardeovou k jejímu výroku přimělo? Vyšla totiž nová čísla o spotřebitelské inflaci v eurozóně. Růst indexu spotřebitelských cen, takzvaný CPI index, byl za prosinec potvrzen na 0,4 % meziměsíčně a na 5,0 % meziročně. Jádrový index byl potvrzen na 2,6 % meziročně. A paní Lagardeová se domnívá, že už polevují hlavní důvody, které k růstu cen přispívají, tedy především drahé energie a problémy v dodavatelských řetězcích.

S mírným zlepšením vztahů v dodavatelských řetězcích se souhlasit dá, i když všichni víme, že s čipy to velká sláva stále není. Horší ale je ta druhá část, totiž energie. A zde je enormní souvislost se zelenou politikou.

Pokud půjdeme ještě víc do hloubky, zjistíme, že příčiny energetické krize jsou dvě až tři. Prvním důvodem je Green New Deal, tedy zelená evropská politika.

Druhou příčinou je covid. Lépe řečeno nikoliv covid jako takový, ale státní regulace, která s covidem souvisela nejen u nás, ale po celém světě.

Třetím důvodem, který ovšem technicky vzato s druhým splývá, je rozkolísanost HDP. Samozřejmě propad HDP silně souvisí s anti-covidovými opatřeními. Nicméně vzhledem k tomu, že recese přicházela už v závěru roku 2019, a tedy nebyla poplatná pouze a jen covidu, ale přišla by i bez něj, jen by nebyla tak hluboká, vyděluji tento fakt jako samostatnou příčinu.

Symbolem zelené politiky se stala elektroauta. Pokud bychom hypoteticky k dnešnímu okamžiku stoprocentně přešli na elektroauta, doma si nerozsvítíme, protože prostě vyrobená elektřina nebude stačit. Museli bychom totiž – od oka – zdvojnásobit množství elektřiny dodávané do sítě. Ale ouha. Evropská komise touží po tom, aby nově vyrobená elektřina byla pouze z obnovitelných zdrojů. Jenomže obnovitelné zdroje jsou nestabilní.

Dokáží tedy obnovitelné zdroje plnohodnotně nahradit „tradiční“ zdroje elektřiny?

Zásadním problémem je to, že nikdy neexistovala relevantní studie proveditelnosti, která by říkala, že pokud uzavřeme uhelnou nebo jadernou elektrárnu o výkonu X terawatthodin, musí být nahrazena obnovitelnými zdroji o výkonu Y terawatthodin. Loňský rok totiž naplno ukázal, že nestačí, aby se X=Y. Výkon obnovitelných zdrojů musí být výrazně vyšší kvůli nestabilitě jejich dodávek v čase.

Loni obnovitelné zdroje doplatily na to, že rychlost větru v Severním moři byla nejnižší za posledních 20 let a větrné turbíny proto nedokázaly vyrábět naplno. Navíc léto nebylo natolik slunečné, aby německé solární parky dodaly dostatek elektřiny. Navíc se nepodařilo tyto výpadky dohnat ani větší výrobou elektřiny z plynu. Zásoby zemního plynu byly totiž po neobvykle chladné zimě nejnižší za víc než dekádu. Norsko přitom přistoupilo k odstávkám kvůli údržbě, což znamená dodávky plynu v podprůměrných objemech. Z Ruska přiteče víc plynu, až dá Evropa zelenou nedávno dostavěnému plynovodu Nord Stream 2.

A to se ukázalo jako docela zásadní problém. Abychom spotřebovali, dejme tomu, jednu megawatthodinu z nových zdrojů, musíme mít k dispozici příkon nikoliv jednu, ale dvě megawatthodiny příkonu z obnovitelných zdrojů kvůli jejich nestabilitě. Takže to už by znamenalo nikoliv zdvojnásobení, ale zečtyřnásobení příkonu! My přitom vypínáme kvůli zelené politice stabilní klasické zdroje a nenahrazujeme je dostatečně rychle zdroji novými, takže příkon rozhodně nepřibývá, a už vůbec ne stabilní.

To právě tohle je hlavním důvodem energetické krize a prudkého růstu cen energií. Takže předpoklad, že energie dlouhodobě zlevní, je vedle jako jedle. Čím rychleji se budou staré, klasické a stabilní zdroje vypínat, tím rychleji bude energie zdražovat.

21. ledna 2022