Bytová krize v Praze

Stavební povolení trvá v Praze i 10 let. Radní tvrdí, že má řešení

Bytová krize v Praze
Stavební povolení trvá v Praze i 10 let. Radní tvrdí, že má řešení

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Pražany v posledních letech trápí bytová krize daná malou výstavbou a doslova šílenými cenami bydlení. Může za to i dlouhý proces stavebního povolení, v Praze nyní trvá jeho vyřízení pro běžný bytový dům často 10 i více let. Řešení vidí radní pro legislativu Hana Marvanová (Spojené síly pro Prahu) ve vzniku jednoho centrálního stavebního úřadu místo stávajících 22. Řešil by stavby celoměstského významu, jako je například dopravní infrastruktura. Není na tom ale shoda v koalici. Piráti a Praha Sobě se k návrhu staví opatrně.

„Zřídit centrální stavební úřad by šlo opravdu velmi jednoduše pouhou změnou Statutu hlavního města Prahy. Důvodem přesunu povolování na jeden centrální úřad je především odborná náročnost a složitost procesů,“ uvedla radní Hana Marvanová na nedávném summitu architektury a rozvoje. „I pokud by se nám nepodařilo Prahu sobě a Piráty přesvědčit, stejně podle novely zákona o liniových stavbách přejde povolování dopravních staveb od srpna tohoto roku na magistrát. Pak by se mohlo ukázat, že je to dobré řešení i pro další stavby,“ dodala Marvanová. Spojené síly pro Prahu centrální stavební úřad prosazovaly už před komunálními volbami.

Koaliční strany se nicméně zatím na vytvoření jednotného stavebního úřadu pro Prahu neshodly. Plán prosazují zejména Spojené síly, rezervovaně se k návrhu staví především Praha Sobě. Podle jejího lídra Jana Čižinského jde o riskantní krok. Pokud by podle něj úřad fungoval dobře, šlo by o efektivní řešení, pokud však ne, bylo by to katastrofální.

„Jsme velmi opatrní. Klíčem ke zrychlení je dodržování termínů a ne institucionální změna,“ uvedl pro Echo24 lídr Prahy Sobě a poslanec Jan Čižinský.

Bytová krize v Praze

Podle radního pro bydlení Adama Zábranského (Piráti) je potřeba počkat na analýzu, z níž by potřeba centrálního stavebního úřadu vyplynula. „Na Institutu plánování a rozvoje vzniká analýza k této problematice. Zatím je to tedy ve stádiu úvah a příprav podkladů. Očekáváme, že Spojené síly pro Prahu nám představí analýzu, ze které vyplyne, proč zrovna centrální stavební úřad vyřeší problémy, které Praha má v povolovacích procesech. My jsme zatím neviděli data, která by ukazovala rychlost rozhodování na jednotlivých městských částech a na magistrátu,“ uvedl pro deník s tím, že myšlence centralizace rozhodování u některých typů projektu jsou otevření, ale čekají na data, která záměr podpoří.

V Praze nyní trvá vyřízení stavební povolení pro běžný bytový dům často 10 i více let.

Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí danou malou výstavbou a vysokými cenami bydlení. Nová koalice si řešení tohoto problému určila jako prioritu. Primátor Zdeněk Hřib řekl, že koalice ve shodě se svých programem plánuje i další opatření, která mají v Praze odblokovat výstavbu a zlepšit dostupnost bydlení. Vedení města chce zrychlit délku stavebních řízení, odblokovat brownfieldy nebo podpořit družstevní výstavbu.

6. dubna 2019