Poslanci zvolí nového člena vysílací rady. Bude to Štěpánek?
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Poslanci zvolí nového člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Nahradí Miladu Richterovou, jíž končí šestiletý mandát. RRTV spolu s dalším uděluje, mění a odnímá licence k provozování vysílání. Kromě někdejšího člena rady Petra Štěpánka, kterého nominovalo vládní ANO, kandiduje za Piráty právnička Olga Ulrichová a bývalý náměstek ministra kultury Patrik Košický za KDU-ČSL.
Petra Štěpánka navrhlo vládní hnutí ANO, k němuž byl v minulosti často kritický. Proč Petr Štěpánek i přes své názory přijal svou nominaci rady za vládní hnutí, zdůvodňuje tím, že nešlo pouze o iniciativu ANO. „Ve skutečnosti je to tak, že za mojí nominací stojí širší skupina poslanců z několika politických stran. Že to nakonec zprocesovali tak, že mne navrhuje zrovna ANO, mě trochu pobavilo i překvapilo,“ uvedl Štěpánek už dříve pro Echo24. O jaké strany se mělo jednat, blíže neurčil.
Petr Štěpánek byl členem a místopředsedou RRTV již v letech 1994 – 2006. Rovněž byl v letech 2006 – 2011 členem Rady Českého telekomunikačního úřadu. V roce 1994 byl tiskovým tajemníkem předsedy vlády Václava Klause, působil jako mediální expert ODS.
V minulosti Štěpánek veřejnoprávní ČT kritizoval. Proto jeho nominaci provázely kritické hlasy, které připomínaly, že na Facebooku například napsal, že by se měly Kavčí hory podminovat a zmáčknout knoflík. Nyní říká, že šlo pouze o bonmot, ale názor na zrušení veřejnoprávních médií považuje za stejně legitimní jako ten, že bez nich nemůžeme existovat. Proti Štěpánkově nominaci do RRTV v pondělí večer v Praze demonstrovalo asi dvě stě lidí. Protestní akci svolal spolek Milion chvilek pro demokracii.
Štěpánek si u RRTV nedávno stěžoval
Radu tvoří 13 členů, které na návrh sněmovny jmenuje a odvolává premiér. Nyní se bude obsazovat místo po Miladě Richterové, které končí šestiletý mandát začátkem října. Richterovou formálně navrhl před šesti lety poslanecký klub TOP 09 a Starostové místo poslanců kolem tehdejší vicepremiérky Karolíny Peake ze strany Lidem, která neměla ve Sněmovně kvůli nízkému počtu členů dolní komory oficiální frakci.
Štěpánek si minulý týden stěžoval u RRTV i rady ČT na příspěvek o jeho osobě, který odvysílala Česká televize v pořadu Newsroom ČT24. Reportáž se mimo jiné zabývala 15 let starou kauzou prohrané arbitráže kvůli TV Nova a jeho tehdejším odvoláním z vysílací rady. Příspěvek jej měl podle jeho vyjádření před nynější volbou do RRTV dehonestovat a očernit nejen před veřejností, ale i před poslanci, kteří budou ve volbě rozhodovat.
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání mimo jiné uděluje, mění a odnímá licence k provozování vysílání, dohlíží na pluralitu programové nabídky a informací a dbá na obsahovou nezávislost vysílání. Rada sleduje obsah rozhlasového a televizního vysílání, za porušení vysílacích zákonů ukládá sankce.