komentář ondřeje šmigola

Klaus má pravdu, karanténu ukončí jen vzpoura

komentář ondřeje šmigola
Klaus má pravdu, karanténu ukončí jen vzpoura

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Bývalý prezident Václav Klaus vyzval ke vzpouře. V rozhovoru pro Novinky.cz popsal tři fáze reakce společnosti na koronavirus. První fází je zavádění vládních opatření. „Druhou fázi prožíváme právě teď. Lidé se daleko více osmělují a říkají – tohle ne. Řada medicínských odborníků se osměluje říci, že principiálně nesouhlasí s řešením, které propaguje pan profesor Prymula a lidé kolem něj. Pokud první fáze byla březnová, druhá dubnová, tak třetí, květnová fáze už by měla být vzpoura davů. Lidé už by opravdu měli říct dost a je načase, aby to řekli.“ Výrok vyvolal jednak pobavení, dále v rozhovoru Klaus totiž připouští, že do čela vzpoury by se mohl postavit on, a jednak kritiku. Exprezident prý nebezpečně popírá doporučení expertů. V jednom má ale Klaus pravdu, současné mimořádné okolnosti neskončí, dokud vlády, netýká se to jen té české, nebudou cítit tlak k jejich ukončení.

Bylo to vidět již při jejich zavádění. Vlády se k „lockdownům“ a karanténám nerozhodovaly jen ze strachu z šíření nemoci, ale také kvůli volání obyvatelstva po rázných krocích. Dobře je to třeba vidět na zavedení nošení roušek v Česku. I když se premiér Andrej Babiš chlubí orouškováním země, kde může, na Twitteru dokonce doporučoval nošení roušek prezidentovi Donaldu Trumpovi a New York Times zkoumají, jak Češi tak rychle přešli na zakryté tváře, tato iniciativa nepřišla z vlády. O nutnosti roušek se živě diskutovalo několik dní předtím a vládu v zavedení povinnosti nosit roušky předběhla třeba Praha a Brno.

Jeden z důvodů, proč se v ostatních zemích bránili plošnému zavedení roušek, byl fakt, že jich neměli dostatek pro všechny a že představa, že se nařídí něco bez prostředků, jak to umožnit občanům splnit, byla nepředstavitelná. V Česku se o tomto téměř nediskutovalo, naopak, celá země začala nadšeně šít roušky, navíc to vyvolávalo příjemný pocit solidarity boje proti společnému nepříteli. Asi jako když Pařížané dělali sbírku na nákup kanonů v době prusko-francouzské války.

Je to vidět i na číslech z průzkumu firmy European National Panels. Roušky v obchodech za nezbytné, dokud se vir šíří, považuje 70 % Čechů a na veřejnosti všeobecně 68 %. Zákaz vycestování podporuje 65 %, pět procent by ho dokonce ponechalo natrvalo. U ostatních omezení jsou čísla podobná. Pouze u úplného uzavření obchodních center je to v podstatě půl na půl, 10 % to považuje za zbytečné, 39 % by otevřelo co nejdříve a 49 % to považuje za nezbytné. Dvě procenta antikonzumních fanatiků by neotevřela již nikdy. Podporu také nemá zákaz turistiky v ČR, za nezbytný jej považuje pouze 39 %. To nejspíše částečně vysvětluje, proč Babiš připustil dřívější otevření velkých obchodů, a sisyfovská práce policie, která neustále napomínala výletníky k nesrocování.

Není to jen případ České republiky. Britská vláda byla tlakem veřejnosti donucena změnit taktiku od „promořování“ k uzavření, Newyorčané se zase začali izolovat ještě předtím, než to úřady nařídily. Jeden z důvodů, proč Švédsko nezměnilo svoji taktiku, může být, že strategie má podporu veřejnosti, jen asi 1/5 by chtěla kopírovat ostatní země.

I ten slabý tlak v Česku na ukončení restrikcí nese své ovoce. Babiš je pro ukončení nouzového stavu, kdyby nečelil kritice, je možné, že by se přiklonil k ministru vnitra Hamáčkovi, který prosazuje jeho prodloužení. Koneckonců i nápad, že na dovolenou by se smělo do Chorvatska, je nejspíše veden představou, že letní dovolená pro většinu Čechů znamená válení se u Jadranu a odepření tohoto požitku by vyvolalo značnou nevoli.

Nikdo nevybízí k útoku na Strakovku, ale Klaus má pravdu, že dokud vláda nebude pod soustředěným tlakem restrikce uvolnit, vždy bude v pokušení je neustále prodlužovat.