Živnostnice vykázala menší DPH než obvykle. Ihned na ni přišli úředníci z berňáku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nepříjemnou návštěvu ze strany finanční správy zažila malá živnostnice z Brna. V minulém roce totiž v jednom měsíci vykázala menší DPH státu než v porovnání ve stejném měsíci z loňska. To se hned stalo předmětem zájmu úředníků, kteří se na výpadek vyptávali a zjišťovali, co se děje. Podle Podnikatelských odborů se tyto situace stávají běžně a hraničí s represivním opatřením, kdy stát prověřuje podnikatele ještě předtím než jim je prokázána jakákoliv vina. Finanční správa přiznává, že šetření z důvodu poklesu tržeb jsou zcela běžné.
Malá živnostnice Dagmar, která si nepřeje zveřejnit svoje příjmení, podniká už od začátku devadesátých let. V minulosti provozovala dvě velké prodejny s nabídkou textilní galanterie. Kvůli vážné nemoci se však před dvěma lety rozhodla, že podnikání omezí pouze na jednu menší prodejnu, kterou provozuje v Brně. „Běžně nakupujeme za měsíc zboží mezi 20 až 40 tisíci korun s DPH. Za loňský prosinec jsem však zaplatila 2 a půl tisíce korun, protože se touto dobou obecně málo nakupuje. Před třemi týdny mě pak navštívila kontrola s tím, že máme nižší tržby a mám napsat důvod, proč se tak stalo,“ řekla pro Echo24 podnikatelka.
„Stála jsem před úředníky jako opařená a nevěděla jsem, co mám říct. Ohradila jsem se proto, zda si úředníci myslí, že nevydávám paragony či krátím tržby. Kontroloři ale řekli, že mají nahlášeno, že se k nám mají přijít podívat,“ dodala živnostnice Dagmar.
Živnostnice nechápe, jak může návštěva úředníků na základě nižšího DPH po provozovnách chodit. Podle ní by stačilo, aby si podnikatel vzal na dva týdny dovolenou a rázem bude mít problémy s finanční správou. „Jeden čas jsme měli okolo 25 zaměstnanců a měli jsme několik desítek milionů obratu. Na DPH jsme odváděli stovky tisíc a stát se od nás měl dobře. Dneska jim tam pošlu dva a půl tisíce a jsem velmi ráda, že už jim nemusím dávat tolik,“ dodala podnikatelka.
Podle vyjádření finanční správy je však zcela běžné, že se šetření také zaměřují i na takové výkyvy, jako je případ drobné podnikatelky. „Indicií pro provedení takového šetření v terénu může být celá řada, přičemž i výrazný nebo nestandardní výkyv tržeb proti dosavadnímu vývoji u podnikatele může být jednou z nich,“ řekl pro Echo24 ředitel sekce a zástupce ředitele finančního úřadu pro Jihomoravský kraj David Stančík.
Podnikatelské odbory upozorňují, že opravdu stačí mírný pokles odvodů DPH a živnostníci se mohou těšit ne nečekané šetření. „Takové kontroly jsou bohužel úplně běžné. Když odvádí podnikatel DPH, tak v případě menšího odvodu DPH se okamžitě kontrola dostaví. Ještě horší situace je, pokud má podnikatel mimořádně nadměrný odpočet. To s tou kontrolou může počítat stoprocentně,“ řekl pro Echo24 předseda odborů Radomil Bábek.
Podle něj stát v posledních letech dělá všechno proto, aby z živnostníků získal co nejvíce peněz za každou cenu. „Neváhají kvůli pár tisícům DPH, u kterých nemohou předpokládat nějaké krácení, vyrazit na kontrolu,“ řekl Bábek. „Je to represivní nástroj, kterým stát vyvíjí tlak na podnikatele. Jde jim o to, aby se malí živnostníci a podnikatelé báli a vyvolali u nich pocit autocenzury,“ dodal. To však Stančík odmítá. Podle zástupce ředitele finančního úřadu není snahou správy kontrolovat malé živnostníky, kteří odvádějí malé částky státu.
Podnikatelé se s podobným typem kontrol setkají v 30 až 40 tisících případů. Návštěva je pak může čekat ze strany Česká obchodní inspekce, Živnostenského úřadu, hygienické stanice nebo potravinářské kontroly. Samostatným případem jsou kontroly EET, které proběhnou u 250 tisíc podnikatelů za rok.