Kapacity ve školkách zřejmě nestačí, očekává se nápor desetitisíců dětí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Školské a odborné organizace volají po koordinaci a navyšování kapacit zejména ve školkách, které jsou dlouhodobě poddimenzované jak ze strany míst pro děti tak pedagogů. Nyní bude muset systém zřejmě absorbovat další tisíce dětí, které prchly před ruskou invazí na Ukrajinu. Problémy jsou zejména ve větších městech, například Praha jedná o urychlené výstavbě modulových škol a tříd.
Zápisy do mateřských škol začínají 2. května a končí 16. května. Konkrétní termíny stanoví ředitelé školek. Ze zákona je pro děti povinný poslední rok předškolního vzdělávání. Školky tedy musí přijmout děti, kterým bude do 31. srpna 2022 pět let. Pro ukrajinské děti s vízem o dočasné ochraně se vztahují stejná práva i povinnosti jako na ostatní děti v ČR, včetně povinné školní docházky. Pro děti ukrajinských uprchlíků bude zápis do školek až od 1. června do 15. července.
Situace tak budí obavy z hlediska kapacit, kvůli kterým by nemusel být dostatek místa na školkách pro menší děti, na něž se povinnost nevztahuje. Stejně tak budou zřejmě chybět v dostatečném počtu i pedagogové či především ti, kteří by měli s dětmi pracovat na překonání jazykové bariéry.
„Jestli máme ve školství učitelský podstav, tak u mateřských škol je to úplná katastrofa, akorát tiše děláme, že je tam vždycky vše v pořádku,“ řekla deníku Echo24 předsedkyně spolku Učitelská platforma Petra Mazancová s tím, že kapacity byly problém dlouhodobě na mnoha místech už i před krizí.
Podle organizací by tak mělo docházet ke koordinaci v umisťování ukrajinských dětí napříč republikou, podle neziskové organizace EDUin by se v souvislosti s tím mělo koordinovat ubytování ukrajinských uprchlíků. Podle EDUin by přetížení školek i škol kvůli Ukrajincům v některých lokalitách mohlo vyvolávat sociální napětí.
Podle předsedy spolku Pedagogická komora Radka Sárköziho se nedostatek míst ve školkách dotkne zejména dětí mladších tří let. Podle něj z dostupných údajů vyplývá, že do ČR přišlo asi 13 tisíc dětí ve věku do tří let, 16 tisíc dětí pak do věku od tří do pěti let. Připomněl, že právo na přijetí do školky mají děti od tří let. Co se týče mladších tří let, loni v září jich podle statistik ministerstva školství nastoupilo do mateřinek zhruba 32 000.
„Předpokládám, že v září 2022 klesne kapacita mateřských škol tyto děti mladší tří let přijmout o 50 procent. Proto by měly být výrazně navýšeny kapacity dětských skupin, aby dokázaly absorbovat 16 000 českých dětí mladších tří let a další tisíce dětí do tří let z Ukrajiny,“ uvedl Sárközi.
Problémy se očekávají zejména ve městech, před problémem s umisťováním dětí do škol například v Praze a blízkém okolí varoval už dříve ukrajinské uprchlíky i ministr školství Petr Gazdík (STAN). „Přes enormní snahu hlavního města a městských částí zajistit dostatek prostoru ve školách pro nově příchozí děti z Ukrajiny se představitelé pražských samospráv shodli na nutnosti vytvoření funkčního relokačního mechanismu, který by koordinoval stát. Část ukrajinských rodin dosud žijících v Praze by se tak přesunula do jiných krajů v České republice, kde mají školy ještě volné kapacity,“ uvedl magistrát v tiskové zprávě po jednání se starosty městských částí.
Nedostatečné kapacity pak hrozí také v případě výuky češtiny jako cizího jazyka, překonání jazykové bariéry je přitom pro studium značně důležité. Jak v týdnu uvedl ředitel odboru středního, vyššího a odborného a dalšího vzdělávání na ministerstvu školství Petr Bannert, sehnat vyučující může být větší problém než získat na ně peníze. Ministerstvo si podle něj také uvědomuje, že neznalost češtiny může být pro některé uprchlíky překážkou při vstupu na střední školu, nechce je ale zvýhodňovat před jinými cizinci.
Ministerstvo v pátek vypsalo na podporu Ukrajinců dotace ve výši 1,4 miliardy korun. Žádat o ně mohou organizátoři kurzů češtiny a adaptačních skupin pro děti válečných uprchlíků. Žadatelé se o peníze mohou hlásit do 31. května. Využít je mohou na kurzy a skupiny, které se pro ukrajinské děti budou konat do konce srpna.
V dotačním programu na kurzy češtiny pro Ukrajince ve věku 14 až 18 let je podle úřadu k dispozici 150 milionů korun. Na adaptační skupiny, které budou zaměřené na děti od tří do 15 let, může jít 1,25 miliardy korun. Podle ministra školství Gazdíka je možné, že se v případě potřeby peníze ještě navýší.
„Výchozí alokace je 1,4 miliardy Kč, ale můžeme ji navýšit podle skutečných potřeb,“ uvedl. Žadatelé se budou hlásit o dotace administrativně jednoduchou formou šablon, dodal. Minulý týden bylo podle ministra v ČR registrováno 125 000 ukrajinských uprchlíků ve věku od tří do 18 let. Uprchlíci mají povinnost se do 90 dnů přihlásit k povinné školní docházce.