Ještě jednou k „americkým biolaboratořím“ na Ukrajině
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Konspirační teorie, že Spojené státy na Ukrajině provozují biolaboratoře, minulý týden dostala vzpruhu. Na veřejnosti se objevily e-maily černé ovce rodiny Bidenů, prezidentova syna Huntera, ve kterých komunikuje o případné investici do firmy Metabiota, jež se jako kontraktor amerického ministerstva obrany účastnila výstavby nové biologické laboratoře na Ukrajině. Má to zpochybňovat americké tvrzení, že při jejich zapojení na Ukrajině šlo o zajištění starých nebezpečných vzorků, které tam zůstaly po Sovětech. Na Echu o tom psal kolega Daniel Kaiser. Dovolím si tvrdit, že při bližším pohledu e-maily Huntera Bidena americkou linku naopak potvrzují.
Metabiota působila na Ukrajině jako subdodavatel pro větší a známější firmu Black & Veatch. Ta dostala kontrakt od ministerstva obrany na upgrade a výstavbu nových biolaboratoří na Ukrajině. To samo o sobě není nijak podezřelé. V USA biologická bezpečnost spadá do gesce ministerstva obrany, proto je ono orgánem, který přiděluje zakázky na tyto projekty.
Úkolem Metabioty bylo najímání a výcvik pracovníků laboratoří tak, aby jejich postupy odpovídaly světovým standardům. Nezdá se, že by sama Metabiota přikládala své práci na Ukrajině přílišnou důležitost. Podle listu Washington Post její ukrajinská pobočka zaměstnávala zhruba šest lidí, z toho pět Ukrajinců. Většina aktivit Metabioty se soustředila v Africe. V roce 2013 tam vypukla epidemie eboly a Metabiota tvrdila, že data posbíraná jejími výzkumníky mohou posloužit k vytvoření varovného systému před dalšími epidemiemi. Přímo od ministerstva obrany Metabiota mezi lety 2014 a 2017 obdržela 18,4 milionu dolarů, ale pouze 307 091 dolarů šlo na „ukrajinské výzkumné projekty“.
Právě africké působení nejspíš zaujalo investiční společnost Rosemont Seneca Technology Partners, jejímž členem byl i Hunter Biden. Ta se specializuje na podporu nových technologických společností. Do Metabioty celkově nasypala 10,5 milionu dolarů. Memorandum k uzavřené smlouvě se na 44 stránkách zmiňuje o Ukrajině jen v pár větách. Píše, že Metabiota má v zemi kancelář, jež bude „realizovat výzkumný projekt zaměřený na pochopení hrozby tularémie a antraxu“ a „vyvine a realizuje osvětovou kampaň s cílem zmírnit hrozbu afrického moru prasat“. Navíc Hunter Biden prý nebyl součástí rozhodovacího procesu, který o investici do Metabioty rozhodl.
Odkud tedy pocházejí e-maily v laptopu Huntera Bidena? Biden byl zapojen na pár měsíců v roce 2014. Ukrajinská revoluce a následný chaos v zemi vylekaly Američany a ti nařídili pauzu projektu. Metabiota začala hledat alternativní financovaní a Biden měl na Ukrajině kontakty, v té době byl členem správní rady plynařské ukrajinské firmy Burisma. Jeden z e-mailů se zmiňuje o Bidenově návrhu Burismě, jestli by neměla zájem o zapojení do „vědeckého projektu“ Metabioty. V té době se však Bidenovo působení v Rosemont Senece schylovalo ke konci. Jaksi zapomněl svým kolegům říct, že v únoru byl propuštěn z námořních záloh, když neprošel testem na kokain. Na začátku roku 2015 byl vyhozen.
Vše nasvědčuje tomu, že na působení Metabioty na Ukrajině nebylo nic podezřelého. Bylo součástí legitimního snažení zajistit ukrajinskou biologickou bezpečnost.
Celý příběh však ukazuje, jak je složité obnovit jednou ztracenou důvěru. Lidem, kteří se na „americké biolaboratoře“ na Ukrajině dívají s podezřením, se vlastně není moc co divit. Do informování jsou zapojeny instituce, které v posledních letech notně selhaly.
Zaprvé je tu americká vláda, ministerstvo obrany a tajné služby. Dodnes mají na talíři, že se nikdy nenašly zbraně hromadného ničení, které posloužily jako záminka invaze do Iráku.
Zadruhé americká vědecká komunita. V souvislosti s laboratořemi na Ukrajině se připomíná americké působení v čínském Wu-chanu. Tam americké vědecké instituce financovaly výzkum „gain-of-function“ a obcházely domácí zákaz, jelikož tyto experimenty byly v samotných USA považovány za příliš nebezpečné. Je možné, že výsledkem tohoto výzkumu byl covid-19, který následně nedopatřením unikl z laboratoře. Existuje však velký rozdíl mezi vývojem biologických zbraní a civilním, i když nebezpečným výzkumem.
Nakonec je tu chování amerických médií. Když deník The New York Post krátce před volbami v roce 2020 zveřejnil data z laptopu Huntera Bidena, ostatní novináři to označili za ruskou dezinformační kampaň, Twitter a Facebook šíření zprávy zablokovaly. Nyní pomalu přiznávají, že obsah počítače byl pravý. Je jasné, že šlo o ochranu Bidena staršího, aby na něm neulpěly kauzy jeho syna.
Hunter Biden je přitom chodící finanční, morální, politický a společenský skandál. Hunter Biden má problém s drogami, dítě s prostitutkou, měl vztah s vdovou po svém bratrovi Beauovi, který zemřel na rakovinu, a za sebou má řadu podezřelých obchodů. Jeho podnikání je evidentně založeno na faktu, že je synem prominentního politika. Co vlastně dělal pro Burismu, se nikdy nevyjasnilo, momentálně je nejžádanějším americkým malířem. Vzhledem k tomu, že jeho mazanice mají nulovou uměleckou hodnotu, jsou ceny obrazů v řádech milionů dolarů spíše vstupenkou do blízkého okruhu prezidenta USA. Mainstreamová média o tom z velké části mlčí, případně to berou jako roztomilé zlobení starého rošťáka.
Na druhou stranu to jen umocňuje tvrzení, že na ukrajinských laboratořích nejspíš není nic podezřelého. Kdo by svěřil financování tajného biologického programu člověku, u něhož je minimálně 50% šance, že to utratí za kokain a lehké děvy?