Dávky na bydlení

Lidé na ubytovnách jsou zaměstnáni. Problém je v chudobě a exekucích

Dávky na bydlení
Lidé na ubytovnách jsou zaměstnáni. Problém je v chudobě a exekucích

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Do složité situace ohledně rušení ubytoven se pustil prezident republiky Miloš Zeman. Při návštěvě Ústí nad Labem podpořil téma, které je ve městě velmi aktuální, tedy vyhlášení oblastí bez doplatků na bydlení. „Měli by zvednout zadky a jít pracovat,“ řekl o lidech z ubytoven. Místostarosta centrálního ústeckého obvodu Karel Karika však uvedl, že většina mužů na Klíšské ubytovně, která je jednou z končících, pracuje. Problémem jsou dle něj exekuce a sociální vyloučenost obyvatel. Město se pomocí stanovených zón snaží bojovat s chudobou a také s velkým množstvím přestupků.

Po zavedení dvaadvaceti vybraných oblastí v Ústí nad Labem skončily dvě ubytovny, ve kterých žije okolo dvě stě třicet lidí. Provozovatelka obou ubytoven ale údajně neskončila kvůli vyhlášeným zónám ale pro zdravotní problémy. Ústí nad Labem hodlá v budoucnu vyhlásit bezdoplatkové bydlení na celé své území. To vyvolalo paniku i v ostatních obcích, které se bojí, že se sociálně slabší zaměří právě na města v okolí.

Celou sérii vyhlášených oblastí odstartovala jedna ubytovna. „Důvod je jedna ubytovna, kterou opravdu bylo nutné uzavřít, ubytovna Freedom v Krásném Březně. Rozšíření těchto bez doplatkových zón na dvaadvacet míst byl dále nesmysl, jako celý tento zákon, který bez zákona o sociálním bydlení nedává smysl,“ řekl pro Echo24 místostarosta centrálního ústeckého obvodu Karel Karika. Právě v jeho obvodu se uzavřela Klíšská ubytovna. „Je to skupina chudých obyvatel s mnoha exekucemi a dluhy, sociálně vyloučeni jsou už z toho důvodu, kde bydlí a většina mužů na této ubytovně pracuje,“ uvedl dále Karel Karika. Nezaměstnanost je v celém kraji 4,7 procenta. V okresu Ústí nad Labem pak bylo na jedno místo 4,3 uchazeče o práci.

Ústí nad Labem však není jediné, které sáhlo po takovém vymezení oblastí. K podobnému kroku se rozhodli v Litvínově, na Kladně či v Karviné. Zástupci města si krok pochvalují, kritici ovšem namítají, že problém se nevyřeší a lidé se akorát posouvají po městě. Dvě desítky senátorů dokonce požádaly Ústavní soud, aby část zákona o hmotné nouzi s tímto opatřením zrušil.

Stát v současné době pracuje na návrhu zákona o sociálním bydlení. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce zúžit okruh lidí, kteří mají na dávky na bydlení nárok. Pracovníci by pak u sociálně slabých zjišťovali, zda v domácnosti skutečně bydlí a zda po odečtení nákladů na bydlení jim zůstává dvojnásobek životního minima. S takovým návrhem nesouhlasí sociální demokraté, kteří chtějí po případném příchodu na ministerstvu tento zákon změnit.

Ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová však argumentuje tím, že zákon omezí nadužívání a zneužívání dávek. Dle ní byl systém sociálních dávek koncipován tak, že se lidem nevyplatilo pracovat, obce mohly rozprodávat byty a ubytovny. Toho poté využily soukromé skupiny. Návrh zákona pak chce hnutí ANO stihnout do října. „Návrh věcného řešení a věcného záměru je v plné přípravě. Dochází k vyjasnění otázek, které se vztahují se k povinnostem obcí, formám nájemních smluv, parametrům sociálních bytů a bytů v sociálních domech a modelům financování. Probíhají jednání s dotčenými resorty a zástupci měst a obcí. Na vládu předložíme věcný záměr zákona na podzim tohoto roku,“ řekla ředitelka odboru komunikace ministerstva práce a sociálních věcí Veronika Vároši.

Ubytování pro sociálně vyloučené

Obyvatelé z končící ubytovny nemusí zůstat bez pomoci na ulici. Problém aktivně řeší město Ústí nad Labem. Více než polovina lidí z končící ubytovny nalezlo nový domov. Zbývá tak umístit na devadesát lidí. „Ubytování se daří, z tohoto jednání je zřejmé, co vše pro obyvatele všichni děláme a to nad rámec našich povinností. Děkuji všem, kteří napnuli síly a snaží společně s námi, aby skutečně nikdo nezůstal na ulici. Kdo bydlení hledá, na ulici nemusí. O tom, že pomoci chceme, svědčí i množství lidí, kteří se zapojili do koordinace ubytování“, řekla primátorka města Věra Nechybová při schůzce s ministryní Jaroslavou Němcovou.

Do nových bytů se dostane také sedmdesát lidí z Klišské ubytovny, která spadá do centrální oblasti. „Náš městský obvod město má ve svěřené péči 127 bytů, které jsou obsazeny a dál je na tyto byty pořadník. Jedná se o 14 bytů, některé ani nejsou v Ústí nad Labem, další jsou od společnosti CPI Byty, která s ohledem na lokalitu a sousedské sociální spory městskému obvodu velmi pomáhá s touto situací,“ řekl pro Echo24 Karel Karika.