Zvrhlost live
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Už jen ze skladby zpravodajství včera přes den a vpodvečer se dalo tušit další přitvrzování v takzvaném boji vlády proti covidu-19. Přinejmenším tři týdny, oznámili premiér s ministrem zdravotnictví, „potřebujeme, aby lidi chodili jenom do práce“, což znamená nechodili do škol, do školek, do obchodů, natož někam do přírody mimo vlastní okres či kraj.
Velká a veřejnoprávní média si to většinově přejí, například web Českého rozhlasu měl během schůze vlády na předních místech pro jistotu rozhovory hned s dvěma vědci-apokalyptiky (Jan Konvalinka, Václav Hořejší), pod tím analýzu Centra pro modelování biologických a sociálních procesů (BISOP) o šíření nákazy na základních školách. BISOP se honosí adjektivem nezávislý, funguje ale na základě grantu Technologické agentury ČR. Tato šikovně načasovaná analýza byla objednána ministerstvem školství, část týkající se základních škol stojí na datech z jedné (!) základní školy, k celospolečenským závěrům se dochází počítačovou simulací. Závěr je, že otevření škol by vedlo k výrazně většímu pochodu infekce společností.
Charakteristické je, že i po roce, kdy se věda zaměňuje s matematickými modely, nemá česká vláda k dispozici jinou sadu dat, která by se přitom neopírala o spekulace, ale dá se zjistit snadno, empiricky. Echo se včera ptalo na ministerstvu zdravotnictví, kolik zdravotníků (fakticky jen sestřiček) vypadlo loni v říjnu z nemocnic po zavření škol. Odpověď ministerstvo zdravotnictví nemá. Nemá odpověď ani na otázku, zda si teď udělalo nějaký odhad, jaký výpadek sestřiček v nemocnicích hrozí po zavření prvních a druhých tříd a k tomu mateřských škol, na které jediné stát za poslední rok nesáhl. Odpovědí je upozornění, že pro děti zdravotníků budou k dispozici speciální ad hoc školy. Tato možnost byla i loni – a zdaleka ne všichni, kdo mohli, ji využili.
Odpovědi na tyto dvě otázky nemá ani epidemiolog Petr Smejkal, do funkce „nové tváře pandemie“ designovaný premiérem Babišem. Smejkal to neví proto, že on se zabývá „odbornými věcmi“, tedy zřejmě samotným chováním viru, nikoliv následky vládních opatření, což mu o den dříve nebránilo doporučovat uzavření mateřských škol.
V jednání vlády se včera odrážel podivný, ve své podstatě zvrhlý konsenzus, že když už zase jednou přišel čas omezit množinu všech sociálních kontaktů, vybere se ta nejbezbrannější skupina. Sociální kontakty a mobilita se počítají mechanicky, například bez ohledu na to, že děti jsou podle mnoha studií méně nakažlivé. A protože továrny, provozy musí jet, na čemž se shodne kdekdo, od epidemiologa Smejkala po premiéra Babiše, a protože na rozdíl od podnikatelů rodiče dětí nemají ani šanci vysoudit nějaké kompenzace za hospodářské škody, volba s tímto průzorem do světa byla jasná.
Před třemi týdny se ve veřejné debatě objevila možnost testovat děti masivně neinvazivními AG testy, načež se počínání vlády stalo přehlídkou důvodů, proč to nejde rychle zorganizovat. U firem vláda AG testy (byť zřejmě i invazivní, v tom bude rozdíl oproti školám a dětem) zavádí hned od pondělí, nejprve dobrovolně a posléze povinně. Testy bude stát firmám proplácet. Když se chce, tak to jde. Jsme svědky zvrhlosti, kdy se ze strachu o staré a nemocné tupě, s nulovou kreativitou zavírají malé děti. Dnes má opozice šanci tu zvrhlost, když ne zvrátit, tak zbrzdit. Premiér, který chce znovu vyhlašovat nouzový stav, ji ve vzácné chvíli potřebuje.