BYTOVÁ KRIZE A STÁT

Babiš chce, aby stát začal stavět byty pro své zaměstnance. Nájmy by byly regulované

BYTOVÁ KRIZE A STÁT
Babiš chce, aby stát začal stavět byty pro své zaměstnance. Nájmy by byly regulované

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nedostupné bydlení – téma číslo jedna i pro premiéra Andreje Babiše, alespoň soudě podle sobotního rozhovoru Lidových novin. Předseda vlády se v něm nechal slyšet, že by nechal do výstavby nových bytů vstoupit stát. Stavěl by byty pro státní zaměstnance s regulovaným nájmem. Větší podpory by se také dočkala bytová družstva. Babiš se zastavil i u blížících se sněmovních voleb. Dle očekávání se vymezil proti opozičním koalicím Spolu a Pirátů se Starosty, odmítl však vyloučit povolební spolupráci s SPD.

Podle premiéra je třeba, aby se stát v bytové krizi ujal iniciativy. „Máme projekt v Letňanech, kde chceme koncentrovat státní úředníky. Pokud by se zrealizoval, uvolní se velká kapacita budov, které lze předělat na byty. Stát by si měl zjistit, jak bydlí jeho zaměstnanci, jestli v tom nepotřebují pomoc. Soukromé firmy už to dělají, třeba Agrostroj Pelhřimov postaví sto bytových jednotek pro zaměstnance. U vchodu do firemního areálu vybudovali ordinace pro dva zubaře, protože jejich dostupnost je problém. My bychom měli v tomto soukromníky následovat. Sehnat dobrého zaměstnance je problém, musíte ho motivovat, třeba tím, že mu poskytnete bydlení, dětskou skupinu a další benefity,“ uvedl v rozhovoru.

Lákat by chtěl především ty profese, kterých je obecně nedostatek, jako třeba specializovaní zdravotníci. „Je to myšlenka, která může vzniknout, protože bytů je na trhu stále nedostatek a poptávka převyšuje nabídku. Byty mají stavět obce, ale to se moc neděje. Máme v plánu připravit státní bytovou výstavbu na pozemcích státu. Můžeme si definovat, že kraje mají stavět hlavně domovy seniorů a sociální péče, obce by mohly stavět byty nebo se snažit nabízet pozemky mladým rodinám a ty by stát podpořil svými programy,“ myslí si předseda vlády. Současně vyloučil, že by v takovém případě existovaly pořadníky podle žádanosti jednotlivých profesí.

U družstevního bydlení by Babiš zase rád nabízet státní záruky na úvěry. „U nových družstev jde o to, aby budoucí majitelé dohlédli na cenu, aby tam nebyla gigantická marže, kterou si započítá soukromník, protože to přirozeně dělá pro zisk. Chceme, aby se lidi zase začali sdružovat. V roce 1989 bylo postaveno 55 tisíc bytů, teď je to podstatně méně. Nefunguje to, bydlení je drahé a nedostupné, my musíme najít způsob, jak ho zlevnit,“ uvedl.

TOP 09 je béčko Pirátů, myslí si Babiš

Premiér se taktéž už klasicky opřel do opozičních koalic, těžiště jejich programů označil za „bez Babiše“. „Navíc TOP 09 je béčko Pirátů nasazené do koalice Spolu. Tam to ale není o lidech, to je o programu. S partajemi, co chtějí ilegální migranty, euro, kývnou na jakýkoli zelený nesmysl a chtějí lidi vychovávat, nemůžeme najít společnou řeč,“ tvrdí Babiš.

Naopak jednoznačně nevyloučil, že by hnutí ANO mohlo po volbách spolupracovat s SPD Tomia Okamury. „Za mě k tomu nedostanete žádné stanovisko. Lidé volí strany do sněmovny demokraticky, karty se rozdávají po volbách. Všimněte si, že ani já ani ANO nikdy neříkalo: s tím člověkem ano, s tím ne. Vždy je to o programu,“ prohlásil.

 

, jhr

25. září 2021