Tištěné zubní protézy. Za pár let už žádná sci-fi, říkají zubaři
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zubní lékaři začnou do několika let vyrábět 3D tištěné zubní protézy. Technologie se zatím využívá jen pro výrobu modelů, či dočasných náhrad. Vhodné materiály už ale vyvinuty jsou, ceny tiskáren se navíc za krátkou dobu snížily z řádu milionů na částku do dvou set tisíc korun. Informaci přinesl deník E15.
Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera se zubním klinikám s velkým množstvím pacientů 3D tisk vyplatí již dnes. Šmucler, který mimo jiné spolupracuje s korejskou firmou vyvíjející nejmodernější postupy ve stomatologii, jako výhodu vidí výrazně zkrácený čas výroby implantátu.
„Při použití ústního skeneru a 3D tiskárny se snižuje čas, který musí strávit pacient na zubařském křesle, dodání „otisku“ do laboratoře i doba, kterou laborantce trvá vymodelovat náhradu,“ tvrdí Šmucler. „Laboratoř tím zásadně zvýší svou kapacitu. Pokud tedy zubař a zubní technik umějí s novými přístroji zacházet a využívat je. Pro zdravotnické školy je to výzva zapojit co nejvíc IT do výuky,“ dodává.
Podle odhadů amerického výrobce digitalizovaných zubních protéz Avadent bude do roku 2024 vyráběno přes 40 procent všech zubních protéz digitálně.
Tiskárna se zatím používá na výrobu modelů a forem, na dočasné náhrady, které pacient nosí během léčby, nebo na implantáty, které vyžadují přesné individuální vyhotovení. Během několika let se ale na trhu objeví i 3D tištěné trvalé zubní náhrady, ať už celkové protézy, korunky nebo můstky.