Restaurace se bouří a přichází o zákazníky. Varování se zatím plní
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Varování odborníků i zástupců gastro sektoru se zatím potvrzují. Restauracím se propadá návštěvnost o desítky procent, některé rovnou přísnější kontroly hostů bojkotují. Od pondělí totiž začala platit hned trojice „motivací“ k očkování naráz. Testy mají kratší platnost, nejsou hrazené pojišťovnami a mají se přísněji kontrolovat.
Zástupci gastronomického sektoru či hotelů varovali před novými nařízeními s tím, že pandemií těžce zasaženému sektoru opět odeženou zákazníky. To se na řadě míst začalo minimálně v první den jejich platnosti rychle naplňovat. Podobně se začala naplňovat i předpověď některých sociologů, podle kterých spuštění všech překážek k testování naráz povede spíše k tomu, že se lidé přestanou testovat a testy zároveň v podnicích vymáhat.
Například v restauraci libereckého hotelu Petra připravily kontroly podle majitele Aleše Havlíka podnik zhruba o 60 % zákazníků, kteří chodí běžně na obědy. Někteří také raději zvolili variantu odnést si oběd s sebou. Za katastrofu pak dopad kontroly hostů v prvním dni označili majitelé některých plzeňských restaurací, kde docházelo také k poklesu návštěvníků o vyšší desítky procent či rušení nasmlouvaných akcí.
Další podniky však otevřeně deklarují, že žádná potvrzení po hostech vyžadovat nebudou. Bojkot nařízení oznámila iniciativa Chcípl PES, která vznikla v minulém roce právě v reakci na tehdy značně chaotické změny v omezování restaurací a později se přetavila v politické hnutí. Podle iniciativy se do bojkotu zapojí zhruba 400 restaurací, argumentují tím, že by šlo o diskriminaci zákazníků na základě jejich zdravotního stavu. Kontroly však odmítají i další restaurace, některé to řeší vyvěšováním informací, které zodpovědnost nechávají na hostech.
Podle ekonoma Lukáše Kovandy se však bojkotu nelze příliš divit. „Provozovatelé restaurací či hospod se totiž obávají, že jim dodržování opatření odláká zákazníky. Po loňském roku jsou finančně značně oslabení, jak ostatně dokládají i nová data Eurostatu. Podle nich totiž Češi loni kvůli covidu utratili v restauracích a hospodách o 76 miliard korun méně, než by utratili nebýt pandemie,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda s tím, že podobně pak tratila i ubytovací zařízení a to zhruba kolem 37 miliard.
V očekávání podobné situace volali zástupci dotčených sektorů už předem po možném návratu kompenzací. „Dojde k dalšímu snížení motivace lidí vůbec nějaké služby čerpat. To už máme změřeno i statisticky, že zhruba 60 % zákazníků vidí v těch opatřeních bariéru, proč omezují četnost návštěvy restaurací, k tomu skutečně dochází. Další přitvrzení pouze situaci zhorší,“ řekl dříve deníku Echo24 prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek s tím, že podle dat také 45 % zákazníků považuje domácí setkávání za částečnou nebo úplnou náhradu návštěvy restaurací.
Personál restaurací musí od pondělí kontrolovat, zda zákazníci, kteří se chtějí v podniku posadit, mají doklad o dokončeném očkování, prodělání nemoci covid-19 nebo platný negativní test. Lidé i dříve při konzumaci na místě museli tyto podmínky splňovat, předkládali je ale jen případným kontrolám hygieniků nebo policie. Od pondělí si pak také podle rozhodnutí ministerstva zdravotnictví testy sami platí lidé, kteří jsou starší 18 let a zároveň nejsou očkovaní alespoň jednou dávkou vakcíny nebo nemají potvrzení lékaře, že se ze zdravotních důvodů očkovat nemohou. Testy, které nařídí lékař nebo hygienická služba jsou dál zdarma, stejně jako testování dětí. Platnost testů se výrazně zkrátila, PCR test platí jako průkaz bezinfekčnosti tři dny od odběru, antigenní pak pouze 24 hodin.
V neděli přibylo v Česku 2749 pozitivních záchytů. V nemocnicích je s koronavirem více než 1500 lidí. V neděli to bylo 1503 pacientů, 221 z nich bylo v těžkém stavu. Na 100 000 obyvatel připadá v Česku za posledních sedm dní 321 nakažených, takzvané incidenční číslo se tak od neděle zvýšilo o devět.