„Blbost, měli jsme se na to vys...“ Piráti po debaklu kritizují koalici se STAN, nad Bartošem visí otazník
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
U Pirátů panuje po volebním debaklu atmosféra smutku a zhrzenosti. Členové se na tradičním pirátském fóru dohadují o tom, co za propadákem v počtu získaných mandátů stojí a zda by měl jejich šéf Ivan Bartoš z čela strany odejít. Velké vášně vyvolává fakt, že Piráti kandidovali spolu s hnutím STAN, které je díky kroužkování drtivě porazilo. Někteří Piráti tak nešetří ostrými vyjádřeními o tom, jak špatným rozhodnutím koaliční spojení bylo. Zároveň začínají dohady o tom, zda pro stranu není důstojnější odejít rovnou do opozice. Lídr vítězné koalice spolu Petr Fiala (ODS) se vyjádřil, že ve vyjednávání o podobě budoucí vlády s Piráty počítají, a to i přesto, že by mohla vzniknout vláda s pohodlnou většinou i bez nich.
Na pirátském fóru vznikla k odvolání Bartoše anketa, kterou založil brněnský člen strany a člen předsednictva Evropské pirátské strany Lukáš Doležal. Dodal k tomu, že nemohl jinak, než anketu vytvořit. Téměř 90 procent hlasujících stávajícímu šéfovi strany ale vyjádřilo podporu. Zároveň však Piráti většinově uváděli, že je nutné z volebního debaklu vyvodit zodpovědnost.
V diskusi pak ale padaly i ostřejší názory. Člen plzeňských Pirátů Robert Magni přišel s tím, že masivní prohra se očekávala. „Je lež, že to ‚nikdo nečekal‘. Všichni příznivci koalice byli varováni předem. Jen s tím věšením na ráhno bych raději počkal do celostátního fóra v lednu. Chci mít nejdřív koho zvolit,“ vyjádřil se.
Na fóru se ale objevují i peprnější hodnocení situace. „Všichni mají mandátů jak máku, jen my máme úplné hovno. Za téhle situace, se čtyřmi poslanci, jejichž hlasy ve sněmovně vlastně nikdo nepotřebuje, by byla účast ve vládě sebevraždou,“ napsal například pirátský zastupitel na Praze 9 Petr Daubner.
Piráti jsou jediní, pro které mělo spojení do koalice poměrně devastující účinek. Všem ostatním stranám totiž naopak výrazně narostou poslanecké kluby. STAN se ze 6 mandátů dostalo na 33, TOP 09 výsledky přisuzují zdvojnásobení na 14 mandátů, podobně ODS zvětší svůj klub ze 23 na 34 poslanců.
Právě do koaličního spojení se STAN se někteří členové také pouštěli. „Za tyhle volby nesou zodpovědnost lidé, kteří demokraticky rozhodli, že bude koalice. Nic víc, nic míň. Teď už je pozdě toho litovat či ze sebe dělat mučedníky, kteří se obětovali na úkor starostů. Prostě se strana blbě rozhodla a je potřeba se z toho ponaučit a nebo se na to vysrat,“ zaznělo v diskusi.
Rozjelo se i dohadování o tom, zda by Piráti neměli raději rovnou směřovat do opozice, protože v nové vládě prý „nemohou hrát důstojnou roli“. Na tom však rozhodně nepanuje shoda. „V opozici s ANO ani náhodou. Raději si vybojovat jednoho ministra, který bude odborníkem na svůj resort, a využít toho za čtyři roky. Opozice v počtu čtyř lidí nedostane téměř žádný mediální prostor a je jedno, jak moc bude konstruktivní. To by byl poslední úder,“ ozval se jeden z diskutujících.
Opačný názorový proud naopak tvrdí, že Piráti by se účastí ve vládě znemožnili. „Je lepší být hodně hlasitou opozicí, než hrát ve vládě roli fackovacího panáka a užitečného idiota. Co se týče samotné Pirátské strany, čeká nás zemětřesení, po kterém nezůstane kámen na kameni. Buď nás to zabije, nebo posílí,“ napsal jeden z Pirátů.
Bartoš pak sám přišel s vlastním vyjádřením o tom, že vedení strany přebírá za výsledky plnou zodpovědnost. O změnách ve straně se prý bude rozhodovat na lednovém celostátním fóru. „Všechno bude třeba zanalyzovat, udělat změny v našem fungování, lépe prioritizovat a řešit věci, které jsme podcenili. Na lednovém celostátním fóru pak budeme rozhodovat o dalším postupu a podobě strany,“ řekl Bartoš. Pokud by však nakonec převážily hlasy pro jeho odvolání, mohlo by k výměně lídra dojít i dříve.
Při vytváření pirátské koalice se Starosty padala už dopředu varování ohledně toho, že v krajích populární zástupci STAN mohou díky kroužkování vytlačit Piráty ze sněmovny. K tomu nakonec došlo v devastujícím poměru, zatímco Starostové získali 33 poslaneckých židlí, Piráti pouze 4.
Koalice Spolu a PirSTAN mohou složit pohodlnou většinu 108 poslanců bez hnutí ANO současného premiéra Andreje Babiše. Pohodlnou většinu by ale měly strany i bez Pirátů. O nich se lídr vítězné koalice Spolu a kandidát na premiéra Petr Fiala vyjadřoval jako o nové levici. Nyní však uvedl, že v jednáních o podobě budoucí vlády s Piráty počítají. Respektuje prý, že do voleb šli společně s hnutím STAN.