Úspěchy ruské strategie. Na frontě postupují o 100 metrů denně a mají méně obětí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Rusku trvalo týdny urputných bojů, nevýslovného počtu obětí a neúnavného ostřelování, než vyčerpaní ukrajinští obránci Severodoněcka dostali rozkaz opustit jeho doutnající trosky. Experti nyní uvádí, že pomalá strategie, na kterou Rusko postupně od začátku války přešlo, začíná ukazovat své výhody.
„Zůstávat na pozicích rozbitých na kusy po mnoho měsíců jen proto, aby tam člověk zůstal, nemá smysl,“ řekl v pátek v ukrajinské televizi Serhij Hajdaj, gubernátor oblasti, v níž leží i Severodoněck.
V průmyslovém Severodoněcku je zničeno nebo porušeno až 90 procent budov, většina z jeho asi 100 000 obyvatel už je dávno pryč. Zároveň má město omezenou strategickou hodnotu, s výjimkou rozlehlého chemického závodu. Reuters poukazuje, že by se mohlo zdát, že nejde o velkou výhru.
Dobytí Severodoněcku, které v sobotu potvrdily obě strany, však Rusko pravděpodobně uvítá jako důkaz, že se mu vyplatí přechod od počátečních a neúspěšných pokusů o „bleskovou válku“ k mnohem pomalejšímu rozmělňování ofenzívy, která se spoléhá spíše na ostřelování z dálky než na boj zblízka. Severodoněck je největším ukrajinským městem, které Rusko dobylo od doby, kdy minulý měsíc obsadilo přístav Mariupol.
„Naše armáda změnila taktiku,“ řekl jeden z ruských vládních představitelů. „Už vědí, jak na to. Ano, je to pomalé, ale tato strategie funguje a znamená to mnohem méně obětí,“ řekl úředník, který si nepřál být jmenován, protože nebyl oprávněn o tomto tématu hovořit.
Konrad Muzyka, polský vojenský analytik, uvedl, že tato taktická změna znamená, že Moskva může do ofenziv zapojit méně vojáků. „Ať už udělali cokoli, funguje jim to,“ řekl Muzyka. „Další věc je, že nevíme, co se děje s Ukrajinci, nevíme, jakou přesně mají vojenskou sílu, ztráty a tak dále. Z jejich pohledu je oficiálně všechno růžové. Ale rozhodně to tak není,“ dodal analytik.
Moskva označuje svou invazi, která začala 24. února, za „speciální vojenskou operaci“ na ochranu rusky mluvících obyvatel před Ukrajinci, kteří mají v úmyslu zapojit Kyjev do NATO, s čímž Rusko podle svých slov nemůže souhlasit. Západ a Ukrajina tvrdí, že Rusko vede neoprávněnou útočnou válku, jejímž cílem je zastavit legitimní směřování Kyjeva na západ, a obviňují Kreml ze snahy obnovit části ruského impéria.
Od začátku invaze uvalil Západ ostré sankce, které hodlá nadále stupňovat, jak vyplývá z informací ze summitu G7, který se koná v Bavorsku. Naposledy ruská armáda svými raketami zasáhla nákupní centrum ve městě Kremenčuk, v němž byla v době zásahu asi tisícovka civilistů. Počty obětí zatím nejsou jasné, zemřelo ale nejméně 11 lidí.
Pádem Severodoněcku zůstává mimo kontrolu Ruska a jeho zmocněnců pouze jedno další velké sídlo v ukrajinské Luhanské oblasti – nedaleké partnerské město Lysyčansk, které leží za řekou Severní Doněc. Luhansk je jedním ze dvou regionů, které tvoří širší oblast Donbasu, jehož ovládnutí ruskými silami ve prospěch zprostředkovaných separatistů Moskva rámuje jako jeden ze svých hlavních cílů.
Ukrajinští analytici tvrdí, že Kyjev nutí Rusko platit vysokou cenu za svůj plíživý postup. Délka, po kterou se obránci Severodoněcka drželi na svých pozicích, podle nich zpomaluje ruské úsilí jinde a vysává omezené zdroje Moskvy.
„Naše síly se musely stáhnout a provést taktický ústup, protože už tam v podstatě nebylo co bránit,“ řekl Oleksandr Musjenko, kyjevský vojenský analytik. „Jednak tam nezbylo žádné město a jednak jsme nemohli dopustit, aby byly (ukrajinské síly) obklíčeny. Všechno mohlo být mnohem horší, kdyby se ruským jednotkám před třemi týdny podařilo během jednoho dne dobýt Sievierodoněck,“ dodal Musjenko pro agenturu Reuters.
Rusko se obrátilo na Lysyčansk
Jeden z moskevských vojenských analytiků, který si nepřál být jmenován s odvoláním na ruské zákony o válečné cenzuře, přirovnal boje v okolí Severodoněcku k první světové válce a uvedl, že ruské síly za poslední měsíc postoupily jen asi o 100 metrů denně. Analytici se nicméně domnívají, že pomalý ruský postup, který se soustředí spíše na ostřelování ukrajinských pozic, spíše než na otevřený boj, může být pro ruskou armádu výhodný a účinný.
Naznačil, že cílem Ruska v této fázi konfliktu není ani tak získat území, jako spíše způsobit co největší ztráty. „Ruská strategie je přístupem z první světové války, tedy zlomit protivníka. Mohlo by to fungovat – existují určité důkazy, že ukrajinská morálka je problém,“ uvedl analytik.
Pokud bude Rusko pokračovat ve stejné taktice, což se zdá pravděpodobné, mohla by se jeho ofenziva proti Ukrajině, která tvrdí, že právě převzala dodávky nových amerických zbraní dlouhého doletu, jež jí mají pomoci v souboji s ruským dělostřelectvem, protáhnout.
Rusko stále čelí velkým překážkám ve svém tažení za ovládnutí Donbasu, protože Ukrajina stále kontroluje téměř polovinu Doněcké oblasti, druhého regionu, na který se zaměřuje, včetně silně opevněných měst Slovjansk a Kramatorsk, která jsou větší než Severodoněck.
Pozornost Ruska se rychle obrátila k městu Lysyčansk na druhém břehu řeky, kde mají ukrajinské síly opevněné pozice. Jde zároveň o poslední větší část Luhanské oblasti, kterou nemá pod kontrolou.
Ukrajinský generální štáb uvedl, že ruské oddíly se s pomocí dělostřelectva snaží blokovat Lysyčansk z jihu. Ruskem podporovaní separatisté podle agentury TASS oznámili, že ruští vojáci do města již vstoupili z pěti směrů, agentura Reuters ale tuto informaci nemohla potvrdit a podotkla, že ukrajinský generální štáb se ve svém posledním hlášení o vstupu nepřátelských sil do města nezmínil.
Informace znesvářených stran o vývoji na bojišti v podmínkách pokračující války nelze ověřit z nezávislých zdrojů.
„Kvůli ohrožení života a zdraví vyzýváme k okamžité evakuaci. Situace je velmi těžká,“ apeloval na obyvatele Lysyčansku na komunikační platformě Telegram gubernátor Hajdaj a připojil telefonní čísla, na něž se mají zájemci o přesun ozvat. V Lysyčansku stále zůstává asi 10 000 až 15 000 obyvatel. Denně se jich evakuuje asi jen 50, uvedl podle CNN šéf lysyčanské vojenské správy Valerij Šybiko. Soudě podle videozáznamů z místa se někteří civilní obyvatelé zdráhají z města odjet. K přesunu je nemotivuje ani vidina, že Lysyčansk padne do rukou ruských vojáků, podotkla CNN.
V neděli Hajdaj řekl, že Rusko podniká na Lysyčansk intenzivní nálety a zničilo televizní věž a most. „Všude je vidět zkáza. Lysyčansk je téměř k nepoznání,“ prohlásil.