Vláda se bála pádu preferencí a Okamury, nikdo nechtěl přivést před volbami migranty, říká veterán
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Podle Lumíra Němce, který působil jako voják Armády ČR na několika bojových misích včetně té v Afghánistánu a v minulosti byl také náčelníkem Útvaru speciálních operací Vojenské policie, se v Afghánistánu nadále nacházejí tlumočníci, kteří spolupracovali s Čechy a stále čekají na záchranu. Němec pomáhal zprostředkovat kontakty také mezi dalšími tlumočníky a českými úřady, některé z nich se už podařilo evakuovat do ČR. Bývalý elitní voják v rozhovoru pro deník Echo24 kritizuje vládu za „chaotický“ postup. Tvrdí, že v otázce záchrany lidských životů jednala pozdě. Domnívá se, že se vládní, ale i opoziční politici báli přivést do ČR Afghánce kvůli předsedovi SPD Tomiu Okamurovi, jehož hnutí staví již několik let svůj program na antiimigrační politice.
Jaká je nyní situace českých spolupracovníků, které se ještě nepodařilo přepravit z Afghánistánu?
Podařilo obnovit kontakt se sedmi tlumočníky a zprostředkovaně ještě s dalšími dvěma. Ti přečkali noc někde v blízkosti letiště, ráno se dostali ke kontrolnímu bodu, který sice byl pod držením Tálibánu, ale Tálibán pouštěl na letiště vojáky, diplomaty. Čtyřem lidem se podařilo dostat na letiště a dalších pět je ještě venku, co já vím. A neustále se hlásí další a další, oslovují nás tedy další lidi. Je tam ale obrovský zmatek, protože existuje několik seznamů.
Na některém jsou, na některém nejsou. Ti vojáci sami jsou na místě zmatení, protože nevědí, který ten seznam je platný a který ne. Ukazuje to akorát na to celé, na co tu poukazujeme celou dobu, že je to chaotické a šité horkou jehlou na poslední chvíli.
Chaotické v jakém smyslu?
Jestliže ministr obrany Lubomír Metnar, a to vychází z materiálu, který uveřejnila paní poslankyně Jana Černochová, podal návrh na vládu 26. července, aby se tím začala zabývat, tak ten návrh přišel v době, kdy ostatní země už plně evakuovaly a připravovaly plány. My jsme to odkládali na poslední chvíli, vláda začala 26. července svolávat nějaký program. Podle toho to vypadá.
Považujete to za selhání ministra Metnara, vlády jako celku či premiéra?
Nechtěl bych specifikovat, kdo je za to zodpovědný, ale obecně si myslím, že je to selhání celé vlády, která v podstatě jedná nikoliv na základě faktů, ale na základě veřejného mínění. Jsem přesvědčen o tom, že se to odkládalo na poslední chvíli, protože sem nikdo nechtěl přivést migranty před volbami. Měli strach z toho, že se toho chytí Okamura a jeho parta a jim následně padnou volební preference.
Netýká se to jen vlády, ale i opozičních politiků. S kým o tom dlouhodobě komunikuji, je paní Jana Černochová, která několikrát interpelovala ministra Jana Hamáčka i premiéra Andreje Babiše ale opoziční politici mlčeli. A i v době, kdy jsme rozjeli aktivitu zachraňte tlumočníky, tak kromě paní Černochové a předsedy Senátu Miloše Vystrčila se k tomu nikdo nevyjadřoval. Tři, čtyři dny zpátky se tu najednou objevila hromada opozičních politiků, kteří všichni vykřikují zachraňte tlumočníky. Můj dotaz zní, proč to neudělali dřív. Tu příležitost měli, akorát se také báli o preference, to je vše.
Jaký vývoj se podle vás dá v Afghánistánu očekávat v příštích dnech a týdnech?
Evidentně Tálibán přebírá moc, to bude jen otázkou toho, jakým způsobem začne uplatňovat pravidla. Mám dojem, že Tálibán jede ve dvou tvářích. Jedna tvář je taková jakoby lidská, kterou se ukazuje navenek, že se nebude mstít a nebude dělat nějaké restrikce třeba v právech žen, a druhý fakt je, že, alespoň co já vím, minulý nebo tento týden v Kandaháru postříleli nějaké tlumočníky. Pro jednoho z našich tlumočníků si hned v pondělí přišli, ztloukli ho a on se dostal ven jen na základě toho, že jeho otec zburcoval celou ulici a obrovská masa lidí si pro něj přišla na policejní stanici, Tálibánci ho následně propustili. Vždy je jedna věc deklarace, a druhá věc fakta.
Jaké to může mít geopolitické důsledky? Jak moc utrpí pověst USA?
Myslím si, že v očích určitých lidí kredit USA utrpěl obrovským způsobem, protože Tálibán po 20 letech obsadil zase celý Afghánistán. To ukazuje dalším extremistickým hnutím „jde to, můžeme nad nimi vyhrát“. Co se týká geopolitiky, tento dotaz byste měl položit spíš nějakému analytikovi, já jsem voják.
Dá se dění posledních dní vykládat jako oslabení Západu a zároveň příležitost pro Rusko a Čínu?
Jsem přesvědčen, že toho využijí. Čína se už delší dobu v Afghánistánu snaží etablovat. Ale Číňané jsou pragmatici. Koupili důl, uplatili afghánskou vládu, aby tam vyslala policisty, a zároveň uplatili Tálibánce, aby na ně neútočili. Takže Čína si dlouhodobě upevňuje svoji moc v Afghánistánu hlavně z hlediska, alespoň jak to vnímám já, byznysu. Ale může v tom být i politický vliv. No, a Rusko toho využije, protože to vnímá jako obrovské oslabení Západu, takže využije svůj vliv, aby ukázalo, jak na tom Západ je.