Rádio Svobodná Evropa promítne portrét Václava Havla na svou fasádu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL) si připomíná desáté výročí úmrtí Václava Havla promítáním jeho podobizny na svou budovu v Praze. Fotografii doprovází slova díků všem, kteří pomáhají budovat demokratičtější svět, uvedla stanice v prohlášení. Černobílý snímek zachycuje bývalého prezidenta v pozdějším vleku, Havel je na něm oblečený v obleku.
Svobodná Evropa připomněla, že má na Českou republiku i jejího exprezidenta silné vazby, protože samotné začátky vysílání jsou spjaté s Čechy. Důležitou úlohu sehrála stanice také během pražského jara a vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa, později i při informování o událostech v roce 1989. „A v roce 1993 prezident Havel, dlouhodobý posluchač a přispěvatel československé Svobodné Evropy, navrhl, aby se RFE/RL přesunulo ze své původní lokace v německém Mnichově do Prahy, čímž v roce 1995 započal stěhování stanice do budovy bývalého Federálního shromáždění na Václavském náměstí,“ poznamenala Svobodná Evropa.
„Vždy si budeme připomínat a ctít vliv, který prezident Havel měl na naši společnost, když nás pozval do Prahy – města, kde naše rádiové vysílání kdysi rušili – a které je nyní žijícím symbolem možností svobody,“ dodal současný ředitel rádia Jamie Fly.
Poslední československý a první český prezident Václav Havel vstoupil do povědomí veřejnosti v 60. letech minulého století díky působení v divadle, během normalizace patřil k nejvýraznějším představitelům čs. disentu a po listopadu 1989 se stal vrcholným politikem. Bojovník za lidská práva a také někdejší vězeň totalitního režimu, který zemřel 18. prosince 2011 ve věku 75 let, vždy vyvolával silné emoce. Zatímco ve světě Havla – básníka, dramatika, esejistu, spisovatele, publicistu, myslitele a politika – většinou obdivují, názory na jeho působení v české politice se různí.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.