Antimiss Německo
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Některé zprávy přicházející ze sousedního Německa, které se rozhodlo být šampionem v pokrokářství, znějí na první poslech jako hodně zlomyslné fake news, jimiž chce nějaký ironický konzervativec Němce karikovat. Výrazným exemplářem tohoto druhu byla zpráva o vydání knihy německé autorky Vereny Brunschweigerové Kinderfrei statt kinderlos (Osvobození od dětí namísto bezdětnosti). Dítě je podle ní pro životní prostředí ještě větší zátěží než uhelné elektrárny, spalovací motory a výkonné vysavače. Jedno malé miminko prý totiž vypustí do světa až padesát tun oxidu uhličitého (CO2) oteplujícího planetu. „Dítě, které se narodí, je to nejhorší, co může někdo provést životnímu prostředí,“ soudí v rozhovoru pro server Krone paní Brunschweigerová. Angažovaná feministka nezastírá, že k napsání knihy ji vedly vlastní zkušenosti. Vadily jí totiž stále se opakující otázky jejího okolí, proč nemá děti. Její kniha má prý sloužit jako inspirace a příručka všem ženám, které zažívají podobné pocity. Zní to jako jedno z vůbec nejbizarnějších vysvětlení odmítání mateřství.
Nikoli pro toho, kdo ví, jak to mají Němci se vztahem k dětem. Porodnost tam patří k nejnižším v Evropě. Na průměrnou Němku vychází v přepočtu 1,4 dítěte. U Britky je to 1,83 a u Francouzky 1,99 dítěte (nejvíc ze všech zemí EU). V Německu zůstává porodnost v posledních letech víceméně stejně slabá. Před deseti lety to bylo 1,36 dítěte na ženu. Ve Francii i Británii stoupá. V roce 2004 měly Francouzky v průměru 1,92 dítěte, Britky 1,76 dítěte. Pro srovnání: na průměrnou Češku dnes připadá 1,46 dítěte. To je sice jen o málo lepší než v Německu, na rozdíl od něj jsme ale na vzestupu. Ještě v roce 2004 to bylo 1,23 dítěte. Hůř než Němky jsou na tom Polky s 1,29, Španělky s 1,27, Řekyně s 1,3 a Maďarky s 1,35 dítěte. Problém je ale ještě čitelnější, když se podíváte hlouběji do podoby německých představ o dětech, rodině a životních prioritách. V úvahách o budoucnosti nehraje roli jen to, kolik se v zemi celkově rodí dětí, ale především to, kolik tam žije bezdětných žen a mužů. A ještě víc počet těch, kdo přímo otevřeně deklarují, že děti mít nechtějí. Německo je v bezdětnosti na čele žebříčku. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj dlouhodobě sleduje počet žen, které doživotně zůstanou bezdětné. Data dává dohromady ve věku, kdy už je biologicky jasné, že děti mít nebudou. Poslední záznam je o těch, které se narodily v roce 1970, tedy dnešních padesátnicích. Rozdíly mezi jednotlivými zeměmi jsou dramatické a bohatství země, a dokonce ani počet věřících v tom nehrají roli.
Evropskými rekordmankami v bezdětnosti jsou ženy ze západní části Německa. Je jich 23 %. Pak následuje Itálie s 21 %. Ve východních zemích bývalé komunistické NDR nemá děti 15 % žen. V Nizozemsku 19 %. Následují Britky (OECD ale z nějakých důvodů nemapuje Skotsko, nýbrž jen Anglii a Wales) s 18 %. Ve Francii nemá dítě jen jedna z deseti žen. Podobně v Maďarsku. U nás je to jen 7 %, tedy třikrát méně než v Německu.
Teď přichází z Německa další zpráva, budící dojem fake news. V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou výhradně ženy. Ani jeden muž. Ženskou krásu a šarm bude hodnotit přebornice v karate, politička nebo televizní hlasatelka. Posuzovat se prý má nikoli vnější krása a ideální míry, ale osobnost. Mottem soutěže je „podpora autentických žen“. Muži by jí prý nebyli schopni kvůli pudovému přitahování vnější atraktivitou zahlédnout, takže do poroty nepůjdou. Promenáda v plavkách byla zrušena už loni. Příliš prý sváděla k tomu, aby se na ženy pohlíželo jako na sexuální symbol.
Němci se zjevně rozhodli progresivně přestat množit. Nejdřív zavrhli mateřství, teď se rozhodli zadupat sex-appeal. Dál už útok na lidskou přirozenost těžko může pokročit. Úpadek civilizací byl v historii zpravidla vidět už dopředu tím, že přestaly uctívat skutečnou krásu. Dnes je odklon od ní v západní společnosti cítit čím dál silněji. Německo je jako v mnoha jiných progresivních trendech avantgardou.