Jasné izraelské vítězství v Gaze
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
O víkendu proběhla mimořádně úspěšná vojenská operace Izraele proti teroristickému hnutí Islámský džihád. Během tří dnů bojů izraelské síly zlikvidovaly velení Islámského džihádu, narušily jeho vojenskou infrastrukturu, to vše bez ztráty jediného života na izraelské straně. To, že ke střetu došlo, by téměř nestálo za zmínku. Konflikt mezi Izraelem a Pásmem Gazy propuká s železnou pravidelností. Nejzajímavější na zhruba 54 hodinách bojů je fakt, že se do nich odmítl zapojit Hamás, hlavní teroristická organizace v Gaze.
Celou operaci zahájilo zatčení lídra Islámského džihádu na Západním břehu. Teroristé v reakci začali vypalovat rakety proti Izraeli. Ten byl ale evidentně připraven, vzhledem k tomu, že hned v prvotním útoku zabil Tajsíra Džabarího, vojenského velitele celé organizace. Jak uvádí například Jerusalem Post, perfektní provedení operace napovídá tomu, že byla plánována několik měsíců. Izraelská vláda se znepokojením sledovala růst Íránem financovaného Islámského džihádu a evidentně se mu rozhodla srazit hřebínek.
Hamás však také dobře věděl, že válku proti Izraeli nemůže vyhrát. Vedlo by to jen k dalšímu poškození jeho vojenské infrastruktury. Poslední válka mezi Hamásem a Izraelem proběhla loni v květnu. Od té doby se organizace snaží obnovit zničenou ekonomiku. Přísun materiálu, a hlavně – jak upozorňuje Jerusalem Post – povolení pro práci v Izraeli jsou pro gazské hospodářství naprosto klíčové. Válka s Izraelem by toto ohrozila. Je to nadějný signál, že i Hamás dokáže jednat pragmaticky.
Tato operace však také může zamíchat parlamentními volbami chystanými na listopad. Ty budou nejspíše velmi těsné, stejně jako při čtyřech předešlých hlasováních. Dlouhodobý premiér, od března 2021 však v opozici, Benjamin Netanjahu tvrdí, že díky svým zkušenostem jen on dokáže ochránit Izrael před všemožnými nebezpečími. Nynější premiér Jair Lapid teď dokázal, že i on je schopný odsouhlasit rezolutní a odvážné akce. Přežití Izraele tak nemusí záviset jen na tom, jestli v jeho čele bude Netanjahu.
Dobrou zprávou pro Izrael je i mezinárodní reakce. Většinou silně kritická k jeho pokusům o obranu, tentokrát ale velmi mírná. Jedním důvodem je jistě fakt, že operace trvala jen krátce. Přesto se bez civilních obětí neobešla. Každá zbytečná smrt je tragédie a boj v tak zalidněných oblastech, jako je Gaza, se bez nich zřejmě neobejde. Nicméně víc civilních obětí má na svědomí selhání raket a nepřesná střelba Islámského džihádu než izraelské útoky. Ticho ze strany arabských států zase ukazuje, že Palestinci již nikoho nezajímají. Takzvané Abrahámské dohody o normalizaci vztahů mezi Izraelem, Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem platí, stejně tak jako neoficiální spojenectví mezi Jeruzalémem a Rijádem. V době, kdy Írán otevřeně vyhrožuje sestavením jaderné bomby, si nikdo nechce znepřátelit jediný stát, který má bohaté zkušenosti s ukončováním jaderných programů okolních zemí. Izrael tak po víkendu zase o něco posílil.