Francie obnoví povinnou vojenskou službu. Narukují chlapci i dívky od 16 let
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Francouzská vláda schválila návrh na obnovení povinné vojenské služby, se kterou přišel prezident Emmanuel Macron. Zákon ještě musí schválit parlament, kde má Macron a jeho hnutí Republika v pohybu většinu křesel. Do vojenské služby by měli narukovat chlapci i dívky od 16 let, píše BBC.
Samotná povinná vojna bude mít dvě fáze. V té první, která má trvat zhruba měsíc, se budou chlapci a dívky zapojovat do tradiční vojenské přípravy v kooperaci s policií, hasiči a armádou a pracovat se v charitativních organizacích. Druhá část služby se „zaměří na oblast obrany a bezpečnosti“ a může trvat od tří měsíců až jeden rok.
Náctiletí se však mohou nadále podílet dobrovolnické činnosti související s péčí o národní dědictví, životní prostředí či sociální věci. „Mladistvým to pomůže si vytvořit nové vztahy a roli ve společnosti,“ dodala vláda na konto návrhu.
Povinná vojenská služba byla jedním z hlavních témat Macronovy loňské prezidentské kampaně. Původní návrh počítal pouze se zkrácenou měsíční vojnou pro mladé Francouze od 18 do 21 let. Ti ovšem měli prožít „skutečný vojenský život“. Ovšem vzhledem k tomu, že by šlo o velmi nákladnou záležitost, která by navíc zatížila samotnou armádu, musel původní plán projít několika změnami.
Tzv. Univerzální národní služba má i tak vyjít na každý rok 1,6 miliard eur. Návrh se bude ještě projednávat v parlamentu, kde má Macron a jeho hnutí Republika v pohybu většinu křesel. Vláda si od povinné vojny slibuje, že tak u mladých lidí posílí národní soudržnost a identitu. Program by mohl odstartovat už příští rok.
Některým mládežnickým organizacím se návrh ale nezamlouvá, jelikož obsahuje řadu nesrovnalostí. Také požadují, aby náctiletí měli možnost volby, zda vůbec narukovat. Také je podle právníků třeba vyřešit právní ukotvení, jelikož francouzská ústava zakazuje, aby stát nutil své obyvatele povinně trávit svůj čas mimo domov vyjma obrany státu.