Mrtví u Pásma Gazy

Při střetech mezi Izraelci a Palestinci zemřelo devět lidí, tisíc bylo zraněno

Mrtví u Pásma Gazy
Při střetech mezi Izraelci a Palestinci zemřelo devět lidí, tisíc bylo zraněno

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nejméně devět Palestinců bylo zabito a přes 1000 dalších zraněno při páteční střelbě izraelských vojáků na protestující Palestince podél hranice mezi Pásmem Gazy a Izraelem. O nové bilanci nepokojů informoval zástupce Palestinců při OSN Rijád Mansúr s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy. Mezi mrtvými je jedno dítě a další desítky dětí jsou mezi zraněnými, dodal Mansúr a opět vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby požadovala nezávislé vyšetřování.

Na hranici mezi Pásmem Gazy a Izraelem se tak opakovala stejná situace jako před týdnem, kdy 30. března začala série palestinských protestů za návrat uprchlíků a ukončení izraelské blokády Pásma Gazy. Násilí si tehdy vyžádalo 19 obětí a zraněno bylo 1400 lidí. Jednalo se o nejkrvavější den na palestinských územích od války v roce 2014 mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás.

V pátek se tisíce Palestinců opět sešly podél bezpečnostního plotu, který dělí izraelské území od palestinské enklávy kontrolované radikálním hnutím Hamás. Palestinci na několika místech podél hranice zapálili už ráno stovky pneumatik, aby přes hustý dým nebyli snadným cílem izraelských odstřelovačů. OSN uvedla, že generální tajemník organizace António Guterres sleduje protesty v Gaze „s obavami“ a vyzývá všechny strany k tomu, aby byly maximálně zdrženlivé a vyhnuly se konfrontaci.

Kolik lidí se protestů účastní, nebylo známo, izraelská média hovořila o 20 000. Minulý pátek se na nich sešlo zhruba 30 000 lidí. I tehdy hořely pneumatiky a někteří Palestinci házeli kameny na izraelské vojáky. Ti odpověděli střelbou ostrými náboji, při níž zemřely dvě desítky lidí, poslední podlehl zraněním v nemocnici v pátek.

I pro pátek platila pro izraelské vojáky stejná pravidla, což znamenalo, že odstřelovači mohli střílet na každého, kdo se přiblíží k plotu na hranici s cílem dostat se na území Izraele. Informoval o tom deník Haarec. Tato pravidla kritizovaly organizace ochránců lidských práv.

Izraelská armáda i v pátek poslala posily k hranicím s Pásmem Gazy, stejně jako minulý pátek nasadila odstřelovače a poslala na místo tanky. Očekávala totiž účast až 50 000 protestujících. Podle izraelského armádního mluvčího se Hamás snaží protestů využít k tomu, aby „dostal do Izraele teroristy“. „Jestliže aktivně útočí na plot, jestliže házejí Molotovovy koktejly v dostřelu izraelských vojáků, tak se tyto osoby mohou stát terčem,“ uvedl mluvčí Jonathan Conricus.

Protesty organizuje několik skupin z Pásma Gazy, v čele s hnutím Hamás, které tuto oblast už deset let ovládá. Cílem akce, která je naplánovaná až do poloviny května, je návrat Palestinců na nyní izraelská území. Podle původního plánu by protesty měly vyvrcholit v polovině května, v den 70. výročí vzniku státu Izrael, pochodem přes hranici.

,

6. dubna 2018