„Ukrajina může vyhrát válku.“ Podle Stoltenberga nedosáhla Moskva strategických cílů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Rusko ve válce nedosáhlo svých strategických cílů a konflikt nepokračuje podle plánů Moskvy. Ruská armáda nedobyla Kyjev ani Charkov, prohlásil v neděli po jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Řekl také, že vstup Finska a Švédska do NATO by považoval za historický okamžik a důkaz, že agrese se nevyplácí.
Podle Stoltenberga je jasné, že se válka na Ukrajině nevyvíjí podle představ Moskvy. „Rusko nedosahuje svých strategických cílů,“ řekl. Ruská armáda nedobyla Kyjev ani Charkov a má potíže i s ofenzívou na Donbase. „Ukrajina může válku vyhrát,“ dodal. Oba politici se shodli, že podpora poskytovaná Ukrajině zeměmi NATO musí pokračovat.
Stoltenberg dále uvedl, že Turecko nemíní zablokovat rozšíření NATO o Švédsko a Finsko. Pokud obě skandinávské země žádost podají, bude je chtít schválit ve výrazně kratším čase než v minulosti. V přechodném období by NATO mohlo Finsku a Švédsku poskytnout bezpečnostní záruky.
Šéfka německé diplomacie Annalena Baerbocková uvedla, že oba severské státy již spolupracují s aliancí a jejich armády jsou ve velké míře propojené se strukturami aliance. „Už jsou téměř členy,“ uvedla po jednání s ostatními ministry NATO. Podle ní bude aliance Ukrajinu v boji proti Rusku podporovat tak dlouho, jak to bude nutné.
Přístupová jednání chce šéf aliance zkrátit, aby doba, kdy obě země žádají o vstup do vojenského paktu, byla výrazně kratší než v minulosti. NATO je také ochotné posílit bezpečnostní záruky oběma zemím, než se stanou členy.
„Věřím, že budeme schopni vyřešit obavy, které vzneslo Turecko, tak aby se přístupový proces nezdržel,“ uvedl Stoltenberg. Ankara se tento týden vyjádřila odmítavě ke vstupu obou skandinávských zemí do NATO. Šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavusoglu v neděli uvedl, že Ankara žádá bezpečnostní záruky. Chce, aby Helsinky a Stockholm přestaly podporovat organizace, které Ankara považuje za teroristické, a aby zrušily omezení vývozu do Turecka. Podle Çavusoglua se Švédsko nechová konstruktivně, zatímco Finsko přistupuje s respektem k výhradám Ankary.