„Všechno vylučuje náhodu.“ Úniky plynu z Nord Streamu mohl způsobit cílený útok
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Významné úniky plynu z plynovodu Nord Stream 1 mohl způsobit cílený útok. Informoval o tom deník Tagesspiegel. Podle jeho bezpečnostních zdrojů se nemohlo jednat o náhodný incident. K úniku plynu došlo i v nezprovozněném plynovodu Nord Stream 2.
Švédská námořní správa vydala varování v souvislosti se dvěma úniky zemního plynu z podmořského potrubí Nord Stream 1, které nastaly ve švédských a dánských vodách. Mluvčí úřadu to řekl agentuře Reuters. Provozovatel plynovodu v pondělí nahlásil pokles tlaku v potrubí. To vede z Ruska do Německa a donedávna bylo hlavní trasou pro přepravu ruského plynu do Evropské unie.
Během pondělní noci došlo k drastickým ztrátám v jedné ze dvou větví Nord Stream 2. Následovalo oznámení ze švédské a dánské strany o dalších únicích, tentokrát z pararelního plynovodu Nord Stream 1. Situace se vyšetřuje. Úřady však upozorňují, že nelze v blízké době očekávat výsledky šetření, poněvadž se musí nejdříve dostat k mořskému dnu.
Vzhledem k rozsahu poškození na obou potrubích a krátké souslednosti incidentů se předpokládá, že úniky mohl někdo způsobit úmyslně. Podle osoby, která má být podle deníku Tagesspiegel podrobně seznámena s inforamcemi spolkových úřadů, se nemohlo jednat o náhodu. Takový útok na plynovod by podle bezpečnostních kruhů vyžadoval zkušené jedntoky potápěčů nebo ponorky.
Uvažuje se o dvou scénářích, v nichž figurují obě strany ukrajinského konfliktu. Podle jednoho se mohlo jednat o operaci Ukrajinců nebo jiných spřízněných sil s cílem dočasně vyřadit plynovod dodávající do Evropy ruský plyn. Ten pak mohl na kontinent proudit pouze přes plynovod Jamal, vedoucí přes ukrajinské území.
Druhou možností je záměrné poškození plynovodu Ruskem s cílem více omezit dodávky plynu. Tím by se ještě více znejistily energetické trhy a zvýšily ceny plynu.
Ruský podnik Gazprom již v srpnu zastavil dodávky plynu skrz Nord Stream 1, což vyvolalo strmý nárust cen plynu v Evropě, údajně z provozních důvodů. Ty však podle ruské strany nelze odstranit kvůli sankcím uvalených na Rusko po invazi na Ukrajinu. Podle německých bezpečnostních kruhů mohl být útok naplánován již před tímto vyřazením dodávek.
Německé ministerstvo hospodářství uvedlo, že zatím neví, co způsobilo úniky plynu. „Jsme uprostřed vyšetřování nastalé situace ve spolupráci s příslušnými autoritami a Spolkovou agenturou pro sítě,“ uvedla mluvčí spolkového ministerstva hospodářství. Bezpečnost dodávek plynu nemá být podle ministerstva ohrožena.