komentář

Babišovi noví policisté

komentář
Babišovi noví policisté

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Na vrcholu parného léta a prázdninově utlumeného politického provozu dostaly nové šéfy dvě klíčové represivní instituce. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) a Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Jejich výběr se odehrál za podstatně menšího veřejného ohlasu, než v posledních letech bývalo při personálních změnách v orgánech činných v trestním řízení zvykem. Přitom by si zasloužily pozornost nesrovnatelně vyšší než kdykoliv v minulosti. Obě tyto instituce totiž už dnes mají na starosti vyšetřování podezření z trestné činnosti premiéra Andreje Babiše, v případě NCOZ, nebo mají pravomoc vyšetřovat policisty, kteří už rovnou trestně stíhají premiéra Andreje Babiše, v případě GIBS.

Jsou to dnes spolu se státním zastupitelstvím a soudy klíčové instituce, které budou rozhodovat, jestli žijeme v právním státě, kde platí rovnost před zákonem a princip padni komu padni. Nebo už jsme se posunuli k východnímu modelu, kde jsou mocní nedotknutelní.

V čele Národní centrály proti organizovanému zločinu, která se zrodila při Babišem tak ostřelované reorganizaci policie před dvěma lety, vystřídá Michala Mazánka jeho jmenovec Jiří Mazánek. Dosud šéf odboru závažné hospodářské kriminality a korupce na této centrále. Hospodářské kriminalitě se Jiří Mazánek věnuje dlouhé roky. Veřejně se stal známým především díky případu zakázky na nákladní letouny CASA, kde obvinil exministryni obrany Vlastu Parkanovou. Obvinění padlo už v roce 2015. Dva roky nato začal případ projednávat soud. Mazánek pracoval i na kauze Pandury, v níž byl odsouzen přítel bývalého premiéra Mirka Topolánka Marek Dalík.

To je minulost. A pak je tu současnost. Odbor, kterému Jiří Mazánek velel, prošetřuje přímo premiéra Andreje Babiše. Konkrétně případ korunových dluhopisů za jeden a půl miliardy korun, kde zjišťuje, jestli se Babiš nedopustil podvodu nebo daňového úniku. Na rozdíl od Čapího hnízda v tomto případě zatím nebyl  Babiš obviněn. Soudě podle toho, že do sněmovny zatím nedorazila další žádost o vydání k trestnímu stíhání. Přitom to není skutkově náročný případ. Stačí získat doklad z banky, jestli Andrej Babiš jako soukromá osoba skutečně peníze za dluhopisy do Agrofertu poslal. A pak se podívat na to, jestli výše úroků z půjčky od občana Babiše nebyla pro Agrofert nevýhodná. Právě do působnosti NCOZ by spadaly i další případy, které by policie v souvislosti s Andrejem Babišem a nabytím jeho majetku prověřovala.

Pro Andreje Babiše je NCOZ mimořádně citlivá instituce

Výběrové řízení organizovalo Policejní prezidium. Mazánek vyšel jako vítěz z tendru, kam se kromě něj přihlásil ještě současný náměstek centrály Michal Komárek. Policejní prezident Tomáš Tuhý je na odchodu a už jen čeká na odjezd na post velvyslance do Bratislavy. Při obsazování důležitého místa by nešel proti vůli premiéra. Ministrem vnitra je sice už pár týdnů předseda sociální demokracie Jan Hamáček, ke stavu policie a odstínění vlivu trestně stíhaného nebo v jiném případě vyšetřovaného premiéra zatím nic zásadního neřekl.

Nového ředitele bude mít i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), odkud Andrej Babiš dost brutálním tlakem vypudil bývalého šéfa Michala Murína. Volba jeho nástupce je pravomocí premiéra a Babiš už si z druhého konkurzu, poté, co v prvním byl jen jeden adept, vybral dosavadního šéfa Okresního státního zastupitelství v Lounech Radima Dragouna. Podle zákona ředitele GIBS premiér jmenuje a odvolává na návrh vlády a po projednání v příslušném sněmovním výboru. Dragoun zvítězil ve výběrovém řízení mezi dvanácti kandidáty. Pochvaluje si ho Unie státních zástupců, v jejímž vedení zasedá. Dragoun je bývalý policista, který se později stal žalobcem a upoutal na sebe pozornost především případem úplatných litoměřických soudců. Těší se pověsti oblíbence vrchní pražské žalobkyně Lenky Bradáčové.

Právě GIBS má v pravomoci vyšetřovat ostatní policisty. Včetně pražského kriminalisty Pavla Nevtípila, který za dozoru státního zástupce Jaroslava Šarocha obvinil Andreje Babiše a jeho rodinu z dotačního podvodu velkého rozsahu na Čapím hnízdě. Premiér všude vykřikuje, že je trestně stíhán na objednávku. Takže kdyby za to chtěl pražské policisty žalovat on, bude je vyšetřovat právě Dragounova inspekce.

Mazánek i Dragoun sedí na horkých židlích, kde můžou dřív nebo později spolurozhodovat o osobní svobodě premiéra České republiky Andreje Babiše. Proto jim je potřeba věnovat zvýšenou pozornost.