Scholz v kleštích: Němečtí intelektuálové nově požadují zastavit německé dodávky zbraní Ukrajině
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Sociálně demokratický kancléř Olof Scholz je pod soustavným tlakem z různých stran. Jednak už dlouhodobě od svých koaličních partnerů, opoziční CDU, Kyjeva i zemí NATO, aby Berlín posílal Ukrajincům dodávky těžkých zbraní a odstřihl se od ruského plynu. Proti zastavení dodávek energií z Ruska zase na něj tlačí průmysl a odbory. Nyní nově požaduje skupina vědců a intelektuálů, aby kancléř zastavil export zbraní bojující Ukrajině. Tvrdí, že ukrajinská armáda je mnohem slabší než ruská, nemá šanci vyhrát a konflikt hrozí přerůst v jadernou válku. O otevřeném dopise v sobotu informoval deník Berliner Zeitung.
Signatáři požadují, aby ukrajinské žádosti o dodávky těžkých zbraní nebylo vyhověno. Místo toho by měla být vláda v Kyjevě povzbuzena, aby se snažila ruskou agresi ukončit jednáním o příměří a hledáním politického řešení konfliktu. "Jsme lidé různého původu, politických postojů a názorů na politiku NATO, Ruska a spolkové vlády. Všichni hluboce odsuzujeme tuto neospravedlnitelnou válku Ruska proti Ukrajině. Jsme jednotní ve svém varování před nekontrolovatelnou eskalací války s nedozírnými důsledky pro celý svět a v odmítání prodlužovat války a krveprolití dodávkami zbraní," píší hudebník Konstantin Wecker, chirurg Christoph Kramer, spisovatelka Daniela Dahnová a asi 15 dalších intelektuálů.
Podle nich se dodávkami zbraní styly Německo a další země NATO de facto válečnou stranou. A Ukrajina se stala i bojištěm léta eskalujícího konfliktu mezi NATO a Ruskem. "Navzdory zprávám o úspěších ukrajinské armády je ta na tom daleko hůř než ruská a má malou šanci tuto válku vyhrát. Cenou dlouhodobého vojenského odporu, bez ohledu na případný úspěch, bude více zničených měst a vesnic a více obětí mezi ukrajinským obyvatelstvem. Dodávky zbraní a vojenská podpora ze strany NATO prodlužují válku a činí diplomatické řešení vzdáleným," píše se v dopise kancléři.
Snahou dopisu je zřejmě kromě kancléře ovlivnit i Bundestag, který má o dalších dodávkách zbraní na Ukrajinu jednat příští týden.